Нове життя «Звідки єсть і пішла земля Близнюківська?»
:

«Звідки єсть і пішла земля Близнюківська?»На межі столітнього ювілею не можливо оминути питання «Звідки єсть і пішла земля Близнюківська?» (вибачте автору за плагіат Нестора) але питання щодо походження назви селища Близнюки неможливо вважати закритим, допоки не були вивчені всі наявні джерела.
Історію Близнюківщини досліджували місцеві краєзнавці-ентузіасти, але всі вони спирались лише на спогади старожилів та залучення досить бідної джерельної бази. І тільки поєднання картографічних та наявних матеріалів дають змогу деталізувати та візуалізувати вивчення історії селища Близнюки.
Отже, почнемо.
Територія Близнюківського району історично відноситься до зони заселення степових народів,  саме тут проходив Муравський шлях. Ця обставина зумовила необхідність будівництва оборонної лінії, спорудження якої сприяло подальшій колонізації краю. Ізюмська черга української оборонної лінії проходила через Близнюківський район і ця обставина не могла не сприяти початку заселення цього регіону. Тим більше, що у роботі Г. Шпитальова «Українська ландміліція» вказується на існування слобод-острожків, а в північній частині селища Близнюки, за переказами, був хутір Острожків, саме тому в 2016 році одну з вулиць селища перейменували на Острожка.
У період існування Нової Січі (1734-75 роки), внутрішній адміністративно-територіальний поділ Запоріжжя поділявся на 5 паланок. Територіально Близнюківщина входила до складу Орільської паланки. Так, за спогадами, записаними вчителем історії Садовської ЗОШ  М. А. Морозом у 1989 році, ще за часів козацької вольності було зроблено два великих насипи (могили), як сторожові пункти від нападу кримських татар. На насипах були вишки, в середині насипів - землянки для вартових. Зверніть увагу, про могили ані слова.
У ХІХ столітті в 1846 році вийшли перші листи трьохверстовки Шуберта. Маючи доступ до мережі, кожен має змогу її дослідити.  Карта має досить гарну деталізацію. На території Близнюківського району бачимо декілька хуторів, що належали пану Коростовцеву:
село Алєксандровка,  нині село Новоолександрівка 48.797207, 36.210298;
хутір Коростовцева (Рекорд), нині поблизу села Катеринівка 48.745807,36.436605;
хутір Коростовцева, нині поблизу села Степове 48.765654,36.556105;
хутір Блізнєци, нині село Садове, саме з цим населеним пунктом пов’язують заснування селища Близнюки 48.828618,36.574447;
хутір Кростовцева, біля якого бачимо позначку м. Блізнєци 48.734907,36.156793. На сьогоднішній день за цими координатами межа між Харківською та Дніпропетровською областями. 
Найбільшу цікавість викликає хутір Коростовцева поблизу могил Блізнєци. Але саме факт наявності конкретних могил Близнеців поблизу хутора Коростовцева в повній мірі суперечить усталеній думці про походження назви селища Близнюки, адже віддаленість між Близнюками і могилами Блізнєцамі приблизно 50 кілометрів. На жаль, ми не маємо достовірних даних про час появи хуторів Коростовцева, водночас, хутір біля могил Близнеців знаходиться в невеликій віддаленості від повітового міста Павлоград, що дає підставу стверджувати про першість появи цього поселення відносно нинішніх Близнюків. Черговим підтвердженням  сумнівів щодо одного з насипів «Близнюків» є опис подій, що відбувались на Близнюківщині в період 1917-1920 роках Івана Шаповала в статті Поміщик «…любителі коштовностей зруйнували і останнє притулище предків Леоніда Коростовцева — родинний склеп, де стояло п’ять трун, але нічого з того, що шукали, вони не знайшли..», другий насип у роки фашистської окупації було розрівняно, а після визволення – відновлено. До речі, найцікавіше, що, мабуть, кожен житель села Садове в дитинстві досліджував ці два насипи, і всі знають - то не козацькі могили.
Отже, завдяки картографічному дослідженню нам вдалося встановити та візуалізувати наступну інформацію: Могили Близнеці дійсно існували поблизу хутора Короставцева, але знаходились вони поблизу з нинішнім кордоном Близнюківського та Павлоградського районів, що майже за п’ятдесят кілометрів від селища Близнюки.
Могили-насипи, до яких прив’язують легенду походження назви селища, дійсно наявні, але не мають ніякого відношення до козацьких могил. Один з насипів виявився сімейним склепом Короставцевих, на іншому був розташований репер, як точка картографічної прив’язки.
Ми припускаємо, що дані насипи були створені самими Коростовцевими  як сімейний символ-пам’ять першого власного поселення Короставцевих.     
P.S. Дослідження, проведене гуртківцями-краєзнавцями дало привід полегшено зітхнути, адже назва рідного селища не пов’язана з могилками. 


Володимир Куряченко, учитель історії Близнюківської ЗОШ

03.12.2020
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


01.12.2020 | Перегляди. 49 | Категорiя: Новини району

Серед активних учасників цьогорічного конкурсу мініпроєктів «Разом у майбутнє» -  батьківські комітети закладів загальної середньої освіти - Бурбулатівської філії Комунального закладу «Близнюківський ліцей Близнюківської районної ради Харківської області та Уплатнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Близнюківської районної ради Харківської ...
27.11.2020 | Перегляди. 20 | Категорiя: Новини району

Четверта субота листопада в Україні, згідно з відповідним Указом Президента України, визнана Днем пам'яті жертв голодоморів.Мільйони невинних людей, мільйони наших рідних і близьких були без жалю винищені голодомором. Український народ пережив національну катастрофу, яка могла зупинити життя всієї нації. Голодомор 1932 - 1933 років приніс чималі страждання та невинні ...

27.11.2020 | Перегляди. 23 | Категорiя: Новини селища

Цього року Фондом «Edukacja dla Demokracji» (Варшава, Польща) було схвалено заявку Близнюківського ліцею на участь в конкурсі з організації польсько-української шкільної співпраці та молодіжного обміну.Впродовж місяця на онлайн семінарах 24 вчителя з України та Польщі намагались якнайкраще представити свою школу, знайти партнерів-однодумців, вивчали особливості побудови ...
22.11.2020 | Перегляди. 29 | Категорiя: Новини селища

В Будинку дитячої та юнацької творчості відбулася інтелектуальна гра ЩО?ДЕ?КОЛИ?, участь в якій брали вихованці гуртка «Театральне мистецтво» ( керівник Олександр Аніскін).Вела захід заступник директора ББДЮТ Олена Тищенко, а експертну комісію представляли директор закладу Людмила Сукова та керівник гуртка Олександр Аніскін. Юні знавці, а це - Зезекало Ярослава, ...