Нове життя Історія населеного пункту Близнюки.
:

Історія населеного пункту Близнюки.Сьогодні в Близнюках свято – День селища. 
До цієї події готуються заздалегідь, облаштовуючи територію, радуючи місцевих жителів якимось цікавинками в ландшафті чи-то благоустрої населеного пункту. 
Про те, як же відшуміло свято, ми розповімо в наступному номері газети, а зараз разом з вами, шановні читачі, поринемо у вир історії.
Перша згадка про Близнюки – у документі «Список населених пунктів Павлоградського повіту Катеринославської губернії 1863 р.», де вказано, що по лівій  стороні тракту Харків-Ростов закладені два села Близнюки-1 та Близнюки-2. Вони розташувались за версту один від одного. В них налічувалось 18 дворів та 214 жителів. Проте, документ, виданий у 1863 році, містить список, складений у 1859 році, тому датою першої згадки Близнюків слід вважати саме 1859 р. Походження назви трактують по-різному…», - написав у своїй монографії молодий науковець Михайло Волков, який наразі продовжує досліджувати історію рідного району. 
У 1869 році, внаслідок побудови залізничної лінії Харків — Ростов тут виникає залізнична станція Надеждине, яка у 1903 році згоріла, а за деякий час було збудовано нову станцію і назвали її за схожість до колишньої - Близнюки. Згодом так само назвали й селище, котре виросло поблизу станції. 
За іншою версією назва походить від двох степових могил, дуже схожих між собою. Після пожежі станцію назвали на честь цих могил-близнюків. Хоча саме цю версію розвінчав зі своїми учнями учитель історії Близнюківського ліцею Володимир Куряченко у статті «Звідки єсть і пішла земля Близнюківська» (№ 14 газети «Нове життя» від 7.04 2018 р. ). 
На початку 1905 р. у Близнюках зросла кількість житлових будинків. Було споруджено нові хлібні комори, у 1907 р. - два парові млини, олійницю, відкрито кілька крамниць. У 1909 р. німецькими колоністами, подружжям Гезе, побудовано п’ятиповерховий млин, який після Жовтневого перевороту було націоналізовано. У 1910 р. у Близнюках створено агробазу. Тут можна було взяти на прокат плуг, борону, сівалку, молотарку. У 1910 р.  відкрито лікарню. Більшість жителів були неписьменними. У початковій школі, відкритій у 1912 р., навчалися діти лише заможних селян. Через рік у школі налічувалося 30 учнів і один учитель. У 1911 р. села Близнюки-1 і Близнюки-2 об’єдналися в одне село. У ньому налічувалося 37 дворів та 351 житель. У період Столипінської реформи у 1911 р. у Близнюках виникли чотири хутори: Фисуни, Дяченки, Осторожки, Саксаганівка.
Події Громадянської війни в Росії та Української революції не оминули і Близнюки. 
Через Близнюки проходили вояки армії УНР, німецько-австрійські війська, махновці та білогвардійці. У квітні 1918 р. вояки армії УНР зайняли станцію Близнюки. У січні 1919 р. Близнюки були захоплені частинами Червоної армії. Але на початку червня 1919 р. частинами Дроздовської дивізії денікінці захопили Близнюки. У грудні 1919 р. частини Червоної армії встановили в Близнюках радянську владу. Почали створюватися волревком, комітети незаможних селян, комуни.
12 квітня 1923 р. утворено Близнюківський район із центром у Близнюках. У 1924 р. у Близнюках було 35–40 дворів, одна крамниця і млин. 1929 рік став роком створення у Близнюках машинно-тракторної станції (МТС). 
У 1935 р. у Близнюках споруджено нову лікарню з пологовим відділенням, дитячою консультацією, поліклінікою, санітарною станцією. У поліклініці відкрито рентгенівський і зубний кабінети, обладнані найновішою (на той час) медичною апаратурою. Медичну допомогу надавали шестеро лікарів та сім спеціалістів із середньою медичною освітою. Працювали молокозавод, цегельня, райпромкомбінат і райхарчоблок. Зросло число робітників і службовців. Споруджено новий Будинок культури, середню школу, приміщення ветлікарні, райконтори, райспоживспілки, а також універмаг, продовольчі крамниці, санітарну станцію.
У 1939 р. населення Близнюків становило 2276 осіб. До 1941 р. на території Близнюків було чотири хутори: Саксаганівка, Дяченки, Фисуни, Осторожки, вулиці: Орджонікідзе (нині Ювілейна), Жовтнева (нині Сонячна), Пушкіна, Куйбишева (нині Виноградна), Зелена (нині Ткаченка), Богдана Хмельницького, Шевченка, Радянська (нині Свободи). 
Під час Великої Вітчизняної війни Близнюки декілька разів були в окупації фашистів, а 16 вересня селище остаточно звільнено від окупантів. З 1943 р. у Близнюках почала працювати лікарня, школа, МТС. Створено підприємства з виробництва цегли і черепиці, відкрито декілька столярних майстерень і ковалень. У кінці 1943 - на початку 1944 рр. промислові підприємства почали випускати першу продукцію. У 1944 р. відновлено приміщення будинку культури. Цього ж року поновила свою роботу районна газета «Соціалістичні лани».
На кінець 1947 р. промислові підприємства Близнюків були не тільки повністю відновлені, але й значно перевищили довоєнний рівень виробництва. Наступного року від Лозівської ТЕЦ до Близнюків було проведено лінію електропередачі, що значно поліпшило енергопостачання підприємств. 
Поряд із розширенням промислових підприємств і відродженням цегельного заводу, розгорнулося велике індивідуальне житлове будівництво. Як наслідок, з’явилися нові вулиці: Тельмана (нині Дружби), Сталіна (перейменована на вул. Миру), Карла Маркса (нині Вишнева), Ватутіна та ін. У березні 1949 р. відновила роботу бібліотека, в якій налічувалося три тисячі книг. У 1950р. радіофіковано райцентр і ще 9 сіл — 778 радіоточок з протяжністю радіоліній 46 км. У травні 1953 р. у Близнюках відкрито стадіон добровільного спортивного товариства «Колгоспник», побудованого методом народної будови. Близнюки розширилися та поліпшилися, у великих масштабах також ішло індивідуальне будівництво. Тепер повністю забудовані вулиці Фрунзе (нині Бузкова), Польова, Підгорна, Ворошилова, Челюскінців та ін., які до минулих виборів були у заділлі. З’явилася вулиця Крупської (нині Краєвидна), де спорудили собі будинки механізатори Близнюківської МТС. Відкрито дитячу бібліотеку, побудовано дитсадок, розширено дитячі ясла, капітально полагоджено шкільні приміщення. Закладено парк культури та відпочинку. Зросла торговельна мережа. У центрі села з’явилися крамниці з продажу культтоварів, продуктова крамниця та раймаг.
У липні 1957 р. Харківська обласна рада своєю постановою віднесла Близнюки до категорії селищ міського типу. Село Інтернаціональне було приєднано до Близнюків, а Садове перейменували в селище робітничого типу у складі Близнюківської селищної ради депутатів трудящих. Після того, як у 1959 р. Лукашівську сільраду приєднали до Близнюківської селищної ради, до її складу входили вже 10 населених пунктів: Близнюки, Садове, Інтернаціональне (нині Батюшки), Миролюбівка, Ганно-Рудаєве, Водяне, Лукашівка, Всеволодівка, Дмитрівка, Ладне. На той час Близнюківська селищна рада була найбільша в районі. У ній проживало 7529 чоловік. Після реорганізації МТС, утворено об’єднання «Сільгосптехніка», яке перетворилося у справжнє механізаторське містечко. Усі будівлі тут цегляні, споруджені за типовими проектами. До послуг ремонтників — клуб, бібліотека, їдальня, крамниця. Навколо садиби закладено сад. Тут працювало 220 чоловік.
У 1958 р. збудовано нову лікарню. На початку 1950-х рр. на Близнюківщині у повній потужності працював маслозавод. Масло з Близнюківського маслозаводу моряки з торговельного флоту «зустрічали» в одному з африканських портів. Утворився харчокомбінат, хлібозавод. У Близнюках розташовано радгосп з відгодовування великої рогатої худоби, свиней, овець та кролів. Він створений у 1948 р. на базі заготскоту. Це господарство мало понад 180 гектарів орної землі, 4 трактори, 3 комбайни, 2 автомашини, зерносховище, тваринницькі ферми.
У 1958 р. у Близнюках було відкрито Будинок піонерів. При ньому стали працювати три гуртки: «Юний технік», «Авіамодельний», «Радіо», в яких упродовж багатьох років навчалися школярі. 
У 1959 р. встановлено пам’ятник радянським воїнам і партизанам, що загинули у роки німецько-радянської війни за визволення Близнюків.
Селище було повністю електрифіковане і радіофіковане. У 1959 р. запрацювала телефонна станція. У 1960 р. створено міжколгоспбуд, який здійснював великий обсяг будівельних робіт в селищі та колгоспах району, побудувавши десятки тваринницьких ферм, житлових і виробничих приміщень. У 1964 р. близнюківські будівельники посіли третє місце в області серед міжколгоспних будівельних організацій.
У січні 1963 р. ліквідовано Близнюківський район, його територія ввійшла до Лозівського, а через два роки, згідно з указом президії Верховної Ради УРСР, знову було створено Близнюківський район із центром у Близнюках — селищем міського типу.
У 60-х рр. у селищі споруджено нові житлові будинки, баню, перукарню, новий готель, почали розсаджувати парки, клумби, заасфальтували 18 км тротуарів. Довжина вулиць селища досягла 3,5 км. На кожній із них було електроосвітлення. Своє дозвілля мешканці Близнюків проводили у районному Будинку культури, в якому працював драматичний, танцювальний, хоровий, музичний та ін. гуртки. 
У 1965 р. було покладено початок масштабному житловому будівництву. Первістки - два 16-квартирні будинки і гуртожиток на 100 чоловік у північно-східній частині селища. Від них і веде свій «родовід» житловий масив, який у народі стали називати «Черемушками». Тоді ж почали споруджувати поліклініку при райлікарні, дещо пізніше — інші корпуси лікарняного містечка.
У 70-х рр. XX ст. у Близнюках, крім житлового масиву «Черемушки», споруджувалися районний Будинок культури (1973 р.), нові корпуси школи, комбікормовий завод з житловими будівлями і побутовими приміщеннями, зводилися будівлі різних організацій та підприємств, установ, повним ходом ішло індивідуальне будівництво, виростали нові вулиці, прокладали тротуари тощо.
У кінці 80-х рр. XX ст. у СРСР почалося «духовне потепління». Настав той момент, коли могла здійснитися мрія про відкриття Божого храму в селищі. Групою вірян придбано невеличкий будиночок, який був реконструйований в молитовний будинок і зареєстрований як прихід. 
У 1993 р. до району проведено природній газ, під’єднано дев’ять підприємств, 8 хлібопекарень, 12 олійниць, 6 млинів, 4 круподерні. Тоді у Близнюках налічувалося 5700 жителів, було прокладено 33 км доріг із твердим покриттям та більш як 20 км тротуарних доріжок, підведено газ до котелень «Черемушки» та «Віри Складнєвої», зведено перші чотириповерхові будинки. А ще до селища прийшла дніпровська вода…

За матеріалами 
інтернет-видань


08.03.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!