Нове життя Історія адміністративно-територіального устрою Близнюківщини «Закінчення».
:

Історія адміністративно-територіального устрою Близнюківщини «Закінчення».


Згідно з актом про приєднання Павлоградського округу, територія Дніпропетровського округу збільшилася з 8095 кв. верст до 18438 кв. верст. Округ був доповнений 11 районами, в тому числі і Близнюківським. Богданівський район став жертвою «скорочення», його територія була поділена між районами: сільради Богданівська, Богуславська, Тернівська увійшли до складу Павлоградського району, а Вербоватівська, Новоруська, Миколаївська, Кохівська було приєднані до Близнюківського.
...Сталінська колективізація спровокувала чергові адміністративно – територіальні зміни у вигляді переходу до двоступеневої системи розподілу (в Україні були ліквідовані округи, а райони підпорядковувалися безпосередньо центру). Реорганізація почалася з постанови ЦВК ВКП(б)від 15. 07.1930 року «Про ліквідацію округів», де йшлося про пропозицію ЦК негайно до 1.10.1930 року ліквідувати округи.
Ліквідація округів призвела до двоступеневої структури управління: центр – район. Ця структура була виправдана для невеликих по території і населенню республіках, але не для України в цілому. З березня 1930 р. територія республіки ділилася на 503 адміністративні одиниці, керовані безпосередньо з центру, який не міг впоратися з такою кількістю сільських районів. У всіх центральних установах випадково почали виникати управлінські ланки по групах районів. Але це тільки посилило дезорганізацію. Діяльність центральних органів була напівпаралізованою безліччю дрібних проблем, які виникали в сотнях сільських районів.
У постанові ВУ ЦВК і РНК УСРР від 3. 02. 1931 р. підкреслювалося, що «перевірка діяльності районів, їхнього економічного та фінансового стану за минулий з часу запровадження наведеної період реформування, вимагає перевести деякі часткові уточнення мережі районів, щоб надалі закріпити досягнення запровадженої реформи, змінити теперішній територіально-адміністративний поділ УРСР і розформувати 119 районів».
27.02.1932р. Президія ЦВК СРСР спеціальною постановою затвердила рішення ІV позачергової сесії ВУ ЦВК про створення на території України п’яти областей: Київської, Харківської, Вінницької, Одеської та Дніпропетровської. Близнюківський район було передано з Дніпропетровської до Харківської області. До складу району входило 24 сільські ради: Близнюківська, Вербоватівська, Верхньосамарська, Водянська, Валер’янівська, Дягівська, Добровільська, Дунінська, Кохівська, Миколаївська Перша, Миколаївська Друга, Надеждинська, Новоолександрівська, Новоруська, Олександрівська, Олексіївська, Путятінська, Рудаївська, Самойлівська, Софіївська Перша, Софіївська Друга, Тимофіївська, Уплатнівська та Якимівська. 
За постановою уряду (від 14.11.1935 р.) з Близнюківського району Харківської області в Дніпропетровську область були зараховані сільради – Вербоватівська в Юр’ївський район, Путятинська в Петропавлівський район, Новоруська та Кохівська у Павлоградський район.
Після Другої світової війни Путятинську сільраду було повернуто до Близнюківського району. Утворено Лукашівську сільраду, яку у 1959 р. приєднано до Близнюківського району. 
У липні 1957 р. Харківська обласна рада депутатів трудящих своєю постановою віднесла Близнюки до категорії селищ міського типу. 
У січні 1963 року Близнюківський район був ліквідований і його територія ввійшла до складу Лозівського району.
Згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 05.02.1965 р. про внесення змін в адміністративне районування Української РСР, у зв’язку з об’єднанням сільських рад та враховуючи пропозиції щодо розукрупнення районів, було затверджено утворення Близнюківського району. До складу району на той час увійшли Близнюківська селищна рада та 12 сільських рад, які входили до Лозівського району: Бурбулатівська, Верхньосамарська, Добровільська, Дягівська, Кіровська, Криштопівська, Надеждинська, Роздолівська, Семенівська, Софіївська Друга, Тимофіївська та Уплатнівська. 
Самійлівська сільська рада на момент утворення району до 1967 року залишалась у складі Лозівського району. За станом на 1967 р., до складу Близнюківської селищної ради входили села: Миролюбівка, Садове, Інтернаціональне, Водяне, Всеволодівка, Лукашівка, Дмитрівка, Ладне, Ганно-Рудаєве.  
За станом на 01.01.1971 р. на території Близнюківського району були Близнюківська селищна рада та 13 сільських рад: Башилівська, Берестівська, Бурбулатівська, Верхньосамарська, Добровільська, Кіровська, Криштопівська, Лукашівська, Надеждинська, Роздолівська, Самійлівська, Семенівська та Уплатнівська.
Рішенням виконконкому Харківської обласної Ради депутатів трудящих від 03.01.1972 р. були об’єднані в один населений пункт такі села: Андріївка, Благодатне, Степанівка та Олександрівка Бурбулатівської сільради  - в одне село Олександрівку;
Рудаєво та Шевченкове Перше Кіровської сільради – в Шевченкове Перше; Сухе та Новоукраїнка Лукашівської сільради – у Новоукраїнку; Всеволодівка та Лукашівка – в Лукашівку; Гаражівка та Софіївка Перша Роздолівської сільради – в Софіївку Першу; Петро-Дмитрівка та Верхньоводяне Самійлівської сільради – у Верхньоводяне; Червоний Шпиль та Алісівка Семенівської сільради – в Алісівку. 
Протягом 1970-х – початку 1990-х рр. відбувалися зміни в адміністративно-територіальному поділі району. Були зняті з обліку села Дягівка, Водяне, Успенівка, Мар’янівка та Рябоконівка Самійлівської сільради, Виселок – Софіївської сільради. У 1978 р. до Добровільської сільради було приєднано села: Новоукраїнка, Новомиколаївка, Холодне; до Лукашівської сільради приєднано села: Миролюбівка, Ганно-Рудаєве, Водяне. 
У 1989 р. утворено Радгоспівську сільську раду, до якої увійшли населенні пункти: Радгоспне та Далеке. 
У 1991 р. утворені Острівщинська та Новонадеждинська сільські ради. До Острівщинської віднесено села: Острівщина, Валер’янівка, Дуніне та Серафимівка, до Новонадеждинської: Новонадеждине, Морокіне, Богданівка, Новотроїцьке та Привілля. 
У 1992 р. утворено Алісівську та Новоукраїнську сільські ради. До Алісівської увійшли села Алісівка, Рижове та Безпальцеве; до Новоукраїнської – Новоукраїнка, Новомиколаївка та Холодне.  
До зміни адміністративного устрою району 1989-1992 рр. села Алісівської сільради входили до складу Семенівської, Новонадеждинської – до Надеждинської; Острівщинської – до Бурбулатівської. Село Валер’янівка входило до Надеждинської сільради. 
За станом на 01.01.2001р. Близнюківський район складається з Близнюківської  селищної та 19 сільських рад.  
У 2007 р. Самійлівка та Садове переведено зі статусу селища до села. 
У 2010 р. знято з обліку с.Берестове Уплатнівської сільради. 
Згідно з Законом України про Декомунізацію, від 09.04.2015 р., на Близнюківщині було перейменовано такі населенні пункти: Пролетарське – Кленове; Воровського – Слобожанське; Петрівське - Мирне; Кірове – Квітневе; Жовтневе – Верхове; Радгоспне – Вишневе. Відповідно сільські ради: Радгоспівська – Вишнева; Кіровська – Квітнева. 


За історичними матеріалами підготував Михайло ВОЛКОВ

09.03.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!