Нове життя Першопрохідці
:

Першопрохідці


Нелегко починати справу першими. Для більшості з тих, кому доручили випуск районної газети в Близнюках, газетна нива була цілиною. Але вони мали гарячі серця, класову свідомість і непримиренність до ворогів, глибоку переконаність у необхідності перебудувати відносини на селі на соціалістичний лад.

Їх об’єднувала молодість. Молодість фізична (їм було по 20-25 років в середньому), молодість духовна, молодість справи, яку вони започаткували, - районних газет досі в країні не випускали. Прийшли вони по тому, як перший редактор Баторський у Дніпропетровську видрукував перший номер Близнюківської районки під назвою «Червона зірка» 25 серпня 1929 року, і було вирішено організувати редакцію і друкарню на місці в самих Близнюках.

Колоритною людиною був один з перших редакторів Дмитро Михайлович Гармаш. Простий, навіть досить селянський на вигляд для своєї посади,  з чистою полтавською вимовою слів, він був доброю людиною в прямому розумінні слова: турботливий до сумлінних працівників редакції і друкарні і справедливо непримиренний до різного роду порушень і їх носіїв.  Його виступи в газеті відзначалися принциповістю щодо всіх і всього, що заважало розвитку і зміцненню  колгоспного руху,
соціалістичній перебудові села. На таку принциповість Дмитро Михайлович спрямував роботу творчого колективу редакції.

З ним приїхав 18-річний юнак Микола Піскун, який згодом став відповідальним секретарем редакції.
Честь створити поліграфічну базу для випуску районки випала поліграфістам міста Павлограда, нині Дніпропетровської області. Вони виділили не лише добре устаткування, але й кваліфікованих робітників. Складачами послали А.Кагановського і С.Білявського, а друкарем З.Житомирського. А.Кагановський, наприклад, вже мав досвід верстки газет.

Ще в 1924 році в Павлограді випускалась газета для робітників і селян під назвою «Змичка», друкувалась вона російською і українською мовами. Верстав її А.Кагановський. З.Житомирський мав до всього іншого хороші організаторські здібності. Мабуть, позначилось те, що у громадянську війну він  був партизаном. Його призначили у Близнюках не лише друкарем, але по сумісництву й першим завідуючим друкарнею. За короткий строк ці троє робітників встановили обладнання в будинку, що стояв у Близнюках на місці теперішнього хлібозаводу, а згодом в приміщенні, де нині Будинок побуту по вул. Радянській, 18. І 22 травня 1930 року районку вже випустили безпосередньо в Близнюках, з 20 червня під назвою «До нового життя»... 

Паперу не вистачало. Бувало друкувалась вона на обгортковому папері, частина тиражу – на папері сіруватого відтінку, а інша – на папері рожевуватого кольору. Усі довоєнні роки друкарську машину приводили в рух вручну, і крутив колесо машини Лаврін Баков з Острівщини.

Успіх і авторитет газета мала великий. Працівники редакції всім серцем усвідомлювали правильність лінії керівництва на перебудову сільського господарства і віддавали своє вміння, щоб прискорити цю роботу.

Натхненні вірші писав Павло Коструб. Його талант спалахнув, як зірка на небосхилі, але невблаганний туберкульоз обірвав у 1934 році коротке життя здібного газетяра.

З робітників друкарні вийшов Олексій Линник. Його перо було гострим, а сам він був сміливим і далекоглядним, тому піднімав ті проблеми, за які інші не бралися, вважаючи, що не прийшов ще час їх зачіпати. Працелюбним, старанним показав себе інструктор Михайло Стріляєв. 

Недовго їм довелося попрацювати і пожити. Обоє загинули, захищаючи Вітчизну  від німецько-фашистських загарбників.

Першими місцевими поліграфістами стали шістнадцятирічні дівчата - Шура Бебешко, Дуня Володченко з Миролюбівки, молоді юнаки - Сергій Цапенко з Острівщини, Михайло Коваленко з Близнюків та інші. Своє трудове життя вони повністю присвятили поліграфії. А Сергій Цапенко загинув під час Другої світової війни.

Нелегко бути першими. Та перші близнюківські журналісти витримали покладений на них обов’язок. Про це свідчить той факт, що більшість з них була висунута на посади ширшого масштабу. Д.М.Гармаш – на керівну партійну роботу в інший  район. Є.І.Орленко – першим редактором Харківської обласної комсомольської газети «Ленінська зміна», М.М.Піскун – в Дрогобицьку обласну пресу, а потім у військову.

Хорошими орачами газетної цілини виявилися вони. Їх засів в районці «До нового життя» став рясним та врожайним. 


  25 серпня 1979 року                  
 


 Весна 1932 рiк

Л.МУХІН

01.06.2020
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


01.06.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Новини району

29 травня 2020 року  в Близнюківському Будинку дитячої та юнацької творчості завершено конкурс малюнків на тему: «Світ очима дітей», серед учнів закладів загальної середньої освіти  району та вихованців Близнюківського БДЮТ, присвячений   Міжнародному дню захисту дітей. 
01.06.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Новини району

Наприкінці листопада 2019 року до відділу надання соціальних послуг у Близнюківському районі Лозівського міськрайонного центру зайнятості за допомогою у пошуку роботи звернувся Ларін Сергій Анатолійович (на фото).Від початку звернення до служби зайнятості і до моменту працевлаштування безробітного супроводжував кар’єрний радник, який, після проведення первинного ...

01.06.2020 | Перегляди. 3 | Категорiя: Новини селища

На минулому тижні миролюбівський Бембі – дике козеня - змінило своє місце проживання. Оселитися у регіональному ландшафному парку «Фельдман ЕкоПарк» йому допоміг  головний ветлікар району Андрій Фурман.Ще зовсім маленьким, було йому десь кілька днів від народження, потрапило безпомічне козеня до жителів Миролюбівки. З любов’ю доглядали, зігрівали, попервах ...
23.05.2020 | Перегляди. 25 | Категорiя: Новини селища

Комунальники дбають про квітучі петунії, нещодавно висаджені випускниками Близнюківського ліцею, і накривають їх агроплівкою, щоб захистити від можливих заморозків.