Нове життя Клан Коростовцевих на теренах Близнюківщини
:

Клан Коростовцевих на теренах Близнюківщини


Коростовцеви - одна з найвідоміших дворянських родин на Близнюківщині. Вони володіли селами та великими земельними наділами вздовж річок Велика Тернівка та Опалиха. Їхні володіння простягалися на землях сучасних сіл Садове, Вільне Перше, Вільне Друге, Софіївка, Новоселівка, Милівка, Уплатне, Самійлівка Криштопівської сільради, Андріївка, Добровілля.

Старожили пам’ятають, як люди старшого покоління називали Садове Коростовкою. Їм’ям Коростовцевих називалося й cело Уплатне – Коростовцеве або Велика Короставка.  На жаль, до нашого часу не збереглися маєтки Коростовцевих, лише родинні склепи у Садовому та Милівці. Але для початку ми з’ясуємо історію цієї родини, як вони опинилися на Близнюківщині, звідки походять тощо.

У м. Дніпрі, колишньому Катеринославі – центрі Катеринославської губернії, куди входила сучасна Близнюківщина, під час підготовки матеріалу, я зустрівся з Ігорем Кочергіним - доктором історичних наук, який дослідив родинні зв’язки Коростовцевих до 9-го покоління. Він видав збірку, де простежено історію роду Коростовцевих за 250 років. Покоління, яке відноситься до ХІХ  ст., представляють переважно катеринославську гілку роду, яка захоплює так названу «близнюківську гілку»... 

  ...Онук Андрія Тимофійовича Іван Васильович у 1800 р. був статським радником. Він мав двох синів Любима та Гліба, які вже безпосередньо пов’язані з «близнюківської гілкою», яку можна умовно поділити на «близнюківську», «уплатнівську», «добровільську», «самійлівську», «софіївську». Цього року я досліджував лише дві з них: «уплатнівську» та «близнюківську».

Любим Іванович Коростовцев народився у 1805 р. Закінчив Харківський університет та вступив на службу в число канцелярських чиновників до Державної канцелярії. З 1843 р. – статський радник. 1848 р. одружився на Єлизаветі Андріївні Цеє. У 1860-65 рр. – предводитель дворян Павлоградського повіту Катеринославської губернії.

У 1868 р. мав 5603 десятин землі в Павлоградському повіті. Помер у 1870 р. у віці 65 років. Похований у с.Самійлівка у Покровській церкві спорудженій ним. У цьому храмі були поховані й нащадки Любима Івановича Коростовцева. Cело Самійлівка, Криштопівської сільської ради, на той час було центром Самійлівської волості. Покровський храм при радянській владі було зруйновано. У Любима Івановича було троє синів Василь, Вадим, Валеріан та донька Олександра. Син Вадим Любимович був гласним Катеринославського губернського земства від Павлоградського повіту. 
Другий син Івана Васильовича Коростовцева Гліб Іванович, брат Любима Івановича, був військовим.

У 1868 р. Гліб Іванович у с.Уплатне мав 4921 десятин землі. Похований у с.Попівка, воно ж Уплатне, в саду маєтку Коростовцевих. У Гліба Івановича було двоє дітей: донька Марія та син Олександр. 
Олександр Глібович Коростовцев брав участь в житті Павлоградського повіту, був у складі піклувальників церковно-парафіяльних шкіл Павлоградського повіту. У Олександра Глібовича у 1900 р. народився син Михайло, який вже при радянській владі став доктором історичних наук.

Був відомим у Радянському Союзі істориком Стародавнього Сходу, єгиптологом. У 1944 був направлений до Єгипту в якості кореспондента ТАСС і представника АН СРСР з гуманітарних наук. Мешкав та помер у Москві, де похований разом з дружиною Валентиною Михайлівною. Життєвий шлях Михайла Олександровича Коростовцева заслуговує на окрему розповідь. На ньому розривається, так названа, «уплатнівська» гілка Коростовцевих. 

Готуючи матеріал про історію роду Коростовцевих, ми завітали у села Милівка та Уплатне подивитись, що залишилося з тих часів від родини Коростовцевих. Так, в селі зберігся родинний склеп на старому кладовищі, де похований Гліб Іванович Коростовцев. 

Далі пішли в село Уплатне, яке знаходиться поруч, де ми зустрілись з учителем історії Уплатнівської школи Людмилою Леонідівною Головаш. Вона займається вивченням історії родини Коростовцевих, саме, так званої, «уплатнівської» гілки. Спочатку ми пішли через панський сад, де зараз знаходиться стадіон, до «панського» ставу, який, на жаль, не придатний для купання. На місці Уплатнівської школи знаходився маєток Коростовцевих...   
  
Далі буде 

08.03.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!