Нове життя Клан Коростовцевих на теренах Близнюківщини-2ч
:

Клан Коростовцевих на теренах Близнюківщини-2ч


Закінчення. 

 ... Єдині будівлі, які залишили по собі Коростовцеви, - це старі приміщення Уплатнівської лікарні. 
На початку ХХ ст. місцеві земства на благодійні внески зводять лікарні, школи. Коростовцеви внесли кошти на спорудження Уплатнівської лікарні. Для її будівництва було завезено чимало добротного лісу, встановлено печі для виготовлення червоної цегли. Сьогодні, роздивляючись майстерну кладку стін, з’єднання дерев’яних конструкцій, зроблених без єдиного цвяха, – можна лише дивуватися умінню тодішніх майстрів. 

На лікарні ще в ті часи було встановлено напис: «В дар крестьянам от барыни Коростовцевой». Бариня хворіла астмою. Черговий напад вкотре сполошив двір. За лічені хвилини конюхи налаштовували карету, запряжену кіньми, слуги виводили бліду господиню маєтку, яку мучила задуха. Найближчий медичний заклад тоді був у Ізюмі. Це вже пізніше в селах Уплатне, Близнюки та Добровілля з’явилися земські лікарні.

Приміщення Близнюківської лікарні збереглося і донині, там тепер розташована Садовська середня школа. На території Уплатнівської лікарні утворилося лікарняне містечко. 
 
Пройшло вже понад сто років з моменту побудови лікарні. Побувавши на її території, мимоволі зупинишся перед старими спорудами із червоної цегли. В одному з колишніх приміщень лікарні наразі функціонує церква. Старі будівлі медичного закладу – це пам’ятка історичного минулого нашого краю, що нагадує невтомну працю вартових нашого здоров’я. 

 Звернемо увагу на так названу «близнюківську» гілку Коростовцевих, які мешкали у селі Садове. Сто років тому воно називалося Близнюки, а селяни продовжували називати Коростовкою. 

Коростовцеви мали свої володіння і в селі Добровілля. Саме від «добровільських» Коростовцевих пішла «близнюківська гілка». 
 
Але спочатку декілька тез про «добровільських». Ця гілка пішла від Андрія Григоровича Коростовцева. Після зруйнування Катериною ІІ Запорізької Січі степові землі у межах річок Самара, Тернівка, Опалиха роздавалися губернським чиновникам, військовим та колишнім представникам козацьких старшин. Ці землі входили до Орільської та Самарських паланок Січі, які потім увійшли до новоствореного Павлоградського повіту. Таким чином, вже з 1776 року перші Коростовцеви отримали наділи поблизу річок Опалиха та Тернівка. Село Андріївка, яке нині входить до Криштопівської сільради, було першим родовим гніздом близнюківського клану Коростовцевих.  

У Коростовцевих було багато дітей. У родоначальника близнюківського клану Коростовцевих Андрія Григоровича був син Олексій Андрійович. Він мав трьох синів: Андрія, Володимира, Семена та доньку Тетяну. Існує версія, що граф Сумароков, який володів маєтком у Добровіллі, мав власний хутір на території сучасного Садового, який називався Кривоносівкою. Сумароков подарував хутір Коростовцеву, і пізніше він став в народі називатися Коростовкою, а офіційно - Близнюками. Точніше, документально на російський лад «Близнеці». Саме Семен Олексійович Коростовцев у 1845 р. отримав 1000 десятин землі у селі Близнюки Павлоградського повіту. 

Семен Олексійович був членом Катеринославської губернської земської управи. Крім Павлоградського повіту, він мав землі в Олександрівському повіті (нині територія Запорізької області), але він там ніколи не жив. Похований Семен Олексійович у селі Близнюки. Має нагороди: ордени Св.Анни ІV ступеню і Св.Анни ІІІ ступеня. Коростовцеви почали розширювати свої володіння, купувати та вимінювати кріпаків.

Син Семена Олексійовича Володимир Семенович Коростовцев у 1863 р. мав чин поручика, передав уставну грамоту, підписану з селянами с.Близнюки. Мав 3280 десятин, так названої, «близнюківської», землі. У 1890-1901 рр. був очільником дворян Павлоградського повіту. Його син Ігор Володимирович - останнім поміщиком села Близнюки. Саме він листувався з істориком Дмитром Яворницьким. 

У одному з листів  поміщик звертався до вченого, щоб той вибрав час, приїхав до нього в «Близнеці» і зробив розкопки «могили», що знаходилася на його землі. В одній з могил, як пише у листі поміщик, ним було знайдено блок з ясним зображенням подібності вух бика, а також чути, при ударах лома або лопати, глибокий гул, що дає право на припущення щодо наявності великого склепу. На жаль, Д.І.Яворницький на розкопки не приїздив. 

У Ігоря Володимировича Коростовцева була власна печатка з зображенням могил і написом «Близнеці». Доля Ігоря Володимировича і його двох сестер Нони та Сабіни невідома. Скоріше за все вони виїхали за кордон. Рідна тітка Ольга Семенівна була дружиною дослідника, археолога, підприємця та мецената німецького походження Олександра Миколайовича Поля у Катеринославській губернії. Олександр Миколайович брав участь у впровадженні селянської, земської і судової реформ на Катеринославщині, 15 років присвятив вивченню залізних руд Кривого Рогу і доведення їхнього промислового значення. Особисто сприяв тому, щоб у 1881 році розпочались промислові розробки, які визначили подальший бурхливий економічний розвиток Придніпровського регіону. Мешкали Олександр Миколайович та Ольга Семенівна у Кривому Розі, де зберігся їхній маєток. Збереглося і фото Олександра та Ольги Поль. 

У Садовому ж залишилися лише панський ставок та родинний склеп, відомий більше як могили «Близнюки», що нині асоціюються з виникненням назви селища Близнюки. 

Але це вже зовсім інша історія.

Heads up! Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et.08.03.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!