Нове життя Дворяни та поміщики Близнюківщини

Дворяни та поміщики Близнюківщини

Близнюківщина з кінця XVIII ст. входила до складу Павлоградського повіту Катеринославської губернії. Історія формування і розвиток місцевого дворянства тісно пов’язані з адміністративною історією краю. Адже разом з землями та поселеннями до нових адміністративних одиниць відходили дворяни зі своїми маєтностями, самоврядуванням, родовою пропискою.
Активне формування дворянства на Катеринославщині почалося після ліквідації Запорізької Січі 1775 р. Воно слугувало місцевою опорою самодержавія, було фундаментом державної влади. За соціальним походженням місцеве дворянство сформувалося з місцевих російських дворян, козацьких старшин, купців, міщан, священників та ін.

На території нашого краю з кінця XVIII – XIX ст. отримали землі та маєтності дворяни з такими прізвищами: Адамов, Башилов, Галич, Голіцин, Дунін-Барковський, Жебунєв, Карпов, Коростовцев, Коробцов, Криштофович, Максимович, Мирний, Неплюєв, Рікорд, Рудаєв, Сумароков, Щербатов, Юрков Деякі села нашого району в народі або офіційно носять ім’я цих представників: Рудаєве, Ганно-Рудаєве, Миролюбівка (Мирнівка), Дуніне, Криштопівка, Башилівка. Старожили нинішнє Садове називали Коростівкою.

Це перша частина досліджень, які мені вдалося знайти у бібліотеці ім. Вернадського, а саме в книзі В.М.Заруби «Дворяне Екатеринославской губернии». Матеріал стосується поміщика Мирного.
Пересічні мешканці Близнюків чули назву села Миролюбівка (в народі Мирнівка). Дворянський рід Мирних походить від козацької старшини Гетьманщини:

1. Мирний Гордій Іванович був сотником. У 1790-х рр. отримав землю у Павлоградському повіті. Діти: Дмитро, Григорій, Іван, Петро.
2. Мирний Дмитро Гордійович (? – 1874) – колезький регістратор, губернський секретар. Мав у Павлоградському повіті 255 десятин землі. Діти: Петро, Єфросинія, Марія, Олександра.
3. Мирний Григорій Гордійович (? – 1858) – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Підпоручик (1821-1841).Засідатель Павлоградського земського суду (1821-1823). Засідатель Павлоградського повітового суду (1827-1828). Ісправник Павлоградського земського суду (1835-1837). У 1838 р. поміщик с.Миролюбівки. У свого брата Петра купив 41 десятину землі. Після смерті у 1858 р. його спадкоємцям дісталося село Миролюбівка та 600 десятин землі, які було розділено за земельним актом 1859 р. Дружина: Марія Степанівна. Діти: Михайло, Аполлон, Ніканор, Віктор, Варвара (в заміжжі фон Циглер).
4. Мирний Іван Гордійович – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Штабс-капітан. Засідатель Павлоградського земського суду у 1827-1828 рр. Діти: Прасковія 1809 р.н ( в заміжжі Мальована).
5. Мирний Петро Гордійович – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Прапорщик. У 1839 р. продав своєму брату Григорію землю у с.Миролюбівка 41 дес. землі.
6. Мирний Петро Дмитрович – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Мав у Павлоградському повіті хутори Гордіївка та Дмитрівка та 290 дес.землі.
7. Мирний Михайло Григорович – дворянин та поміщик. Колезький секретар. Мав землі у Павлоградському повіті.
8. Мирний Аполлон Григорович (? – до 1895) – дворянин Павлоградського повіту. Штабс-капітан. Поміщик с.Миролюбівки. Мав 4-х синів. Відомі імена двох: Володимир та Валеріан (12.01.1880 р.н).
9. Мирний Ніканор Григорович – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Колишній кадет Костянтинівського корпусу. Проходив службу у кавалерійському полку. Прапорщик (1859). У 1859 р. після смерті батька Григорія Гордійовича Мирного отримав на березі р.Тернівка с.Миролюбівка.
10. Мирний Віктор Григорович (? – 1886) – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Колезький реєстратор (1859). Депутат Катеринославського Дворянського Депутатського Зібрання від Павлоградського повіту (1865). За ним у 1859 р. у с.Миролюбівка було закріплено 40 селян-кріпаків та 494,5 дес.землі. Поміщик с.Вікторівки. До речі, с.Миролюбівка після скасування кріпосного права 1862 р., називалося за його ім’ям - Вікторівка. У 1862 р. підписав з селянами відкупні договори. У 1870 р. за поміщиком Віктором Мирним у с.Надеждиному було закріплено 1011 десятин та 1433 кв. сажень землі. Дружина: Олександра. За однією з версій вона мешкала у Надеждиному. З приводу цього немає ніяких документів, але можна припустити, що Олександра Мирна могла бути однією з дочок поміщика Телепнєва, який володів землями у Надеждиному. Але це лише моє припущення. Діти: Євгенія (1854-1932) в заміжжі Абаза; Раїса (1852 р.н) в заміжжі Миклашевська.
11. Мирний Володимир Аполлонович – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. У 1894 р. закінчив Кронштадську гімназію. В 1895 р. – студент Петербурзького університету східнознавчого факультету. Поміщик с.Миролюбівки (1899).
12. Мирний Валеріан Аполлонович (12.01.1880 – після 1915) – дворянин та поміщик Павлоградського повіту. Отримав домашню освіту. З 1897 р. на військовій службі у Російській імператорській армії. У 1900 р. закінчив Віленське піхотне училище. Підпоручик. Служив у 1-му Катеринославському лейб-гренадерському полку. Учасник російсько-японської війни (1904-1905 рр.). У 1910 р. закінчив Миколаївську академію. Капітан (1908). З 1914 р. на фронтах Першої світової війни. Має нагороди: орден Станіслава 2 і 3 ст., Анни 2 і 3 ст., Володимира 4 ст. Пропав безвісті у 1915 р.

Це все родове дерево дворян та поміщиків Мирних, яке вдалося знайти працюючи над цим дослідженням. Тепер читачі більше дізналися про історію села Миролюбівка, яке в народі називають Мирнівкою.

Михайло ВОЛКОВ,
історик