Нове життя Близнюківщина історично Слобожанщина чи Запорожжя?
:

Близнюківщина історично Слобожанщина чи Запорожжя?


Запитавши у пересічного мешканця нашого селища або району, чи є Близнюківщина частиною Слобідського краю, усі з впевненістю дадуть відповідь, що так. Звісно, Харківщина – це частина історико-етнографічного регіону Слобожанщини. Але чи вся територія Харківщини є Слобожанщиною? Південна частина Харківщини - це Слобожанщина?
Певний час я вважав, що так. Але, дослідивши дану тематику, можна з впевненістю стверджувати, що більша частина сучасного Близнюківського району є не Слобожанщиною, а Запорожжям. Можливо, для більшості читачів це прозвучить несподівано, але це факт. Перш ніж дати відповідь на це запитання треба коротко з’ясувати історію виникнення Слобожанщини та Запорожжя з точки зору історії України, а потім вже остаточно визначити приналежність наших земель до тієї чи іншої території.

Після монгольської навали у XIII ст. територія нашого краю тривалий час була майже не заселеною. Ці землі отримали назву «Дике поле». Територія сучасної Близнюківщини входила до Золотої Орди, потім номінально до складу Київського воєводства Великого князівства Литовського. З XVI ст. землі Слобожанщини переходять до складу Московської держави. Саме з того часу українці та росіяни починають заселяти дану територію. Московське царство для захисту своїх південних кордонів від набігів кримських та ногайських татар почали створювати регулярну сторожову службу. З середини XVII ст. землі сучасної Харківщини заселяють переселенці з Правобережної України, утворюються козацькі полки: Харківський, Сумський, Острогозький і Охтирський.

З 1685 р. з Харківського полку був виділений Ізюмський. Полки являли собою військово-адміністративні округи, які ділилися на сотні. Слобожанщина стала форпостом між Московським царством проти татарських набігів. У 1765 році створено Слобідсько-Українську губернію у складі Російської імперії. З 1835 р. губернію перейменували на Харківську. Територія історико-етнографічного регіону Запорожжя після монгольської навали, як і Слобожанщина, дістала назву «Дике поле». Ці землі почали заселятися під час виникнення та розвитку козацтва, що сформувалося у ХV-ХVІ ст. У той час було засновано Запорізьку Січ. Під захистом козацьких укріплень, на берегах Дніпра та його приток - Самари, Орелі та інших - почали засновуватися перші слободи. У 1734 р. запорожці заснували Нову Січ.

Друга половина XVIII ст. ознаменувалася ліквідацією гетьманства та Січі російською імператрицею Катериною ІІ. Дана територія стала повноцінною частиною Російської імперії. З 1783 по 1796 рр. на цих землях існувало Катеринославське намісництво. У 1796 р. засновано Новоросійську губернію, до якої увійшов Павлоградський повіт. Саме у цьому повіті знаходилися землі сучасної Близнюківщини. З 1802 р. Новоросійську губернія перейменовано на Катеринославську. Губернія існувала до 1925 р. На початку XVII cт. виникло село Добровілля - перший населений пункт на Близнюківщині, що виник раніше міст Харкова та Дніпра.

Село мало першу назву Надержинове, яке було сторожовим пунктом від набігів кримських та ногайських татар на землі Московського царства. Через дану територію проходили Муравський шлях з Криму, між річками Бритай та Сухий Торець було розгалуження Муравського та Ізюмських шляхів. Вони мали стратегічне військово-політичне значення.

Землі сучасної Близнюківщини у XVII ст. географічно були на межі декількох держав:
  • на півночі - Московське царство;
  • на заході - Велике князівство Литовське, потім - Річ Посполита; на півдні - Кримське ханство.
На цю територію претендували ці три держави, але де-факто північна частина нашого району - територія Семенівської та Алісівської сільських рад - були частиною Московської держави. Інша частина нашого району у середині XVII ст. була частиною Гетьманщини, потім увійшла до складу Російської імперії.

На момент створення нашого району у 1923 році ми були саме частиною Катеринославської губернії. Але, якщо роздивитися карти нашого району 20-30-х рр. ХХ ст., тогочасні межі району не відповідають сучасних кордонам. За адміністративно-територіальним поділом Російської імперії межа між Катеринославською та Харківською губерніями проходила за селом Валер’янівка.
Тобто, населені пункти Семенівка, Дубове (не плутати зі станцію Дубове. Там зараз проходить адмінмежа між Близнюківським та Барвінківським районами) - до 1925 р. є межею між Катеринославською та Харківською губерніями). Рижове, Алісівка, Безпальцеве та ін. села, які вже зникли, до 1923 року входили до складу Ізюмського повіту Харківської губернії. Ізюмський повіт, який виник на території Ізюмського полку.

З 1923 року більша частина цієї території увійшла до новоствореного Барвінківського району, а с.Шпиль (на сьогодні в межах Алісівки), с.Безпальцеве входили до 1963 р. до складу Петрівського району Харківської області.

Отже, зробивши аналіз історичних карт, можна з впевненістю стверджувати, що більша частина території Близнюківщини не являється історично Слобожанщиною, а є частиною Запорожжя.

Михайло ВОЛКОВ, історик

22.01.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!