Нове життя Розірвання шлюбу та отримання спадщини
:

Розірвання шлюбу та отримання спадщини


Поділитися в соц.мережах.
До Близнюківського бюро правової безоплатної допомоги часто приходять люди з різноплановоми запитаннями. То сьогодні відповіді на деякі (більш загальні) надає юрист, начальник відділу «Близнюківське бюро правової допомоги»
ЛЮДМИЛА ТИЩЕНКО.

1. Я перебуваю у шлюбі.

На сьогоднішній день ми з чоловіком проживаємо окремо. У нього нова родина. Діти у нас спільні є, але вони вже повнолітні. Чи можу я розірвати шлюб у позасудовому порядку в органах ДРАЦСу?

Куди звернутися

За спільною заявою подружжя: проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них за умови спільної згоди та відсутності неповнолітніх дітей. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї заяву від його імені може подати другий з подружжя.

У випадку перебування одного з подружжя в установі виконання покарань, засвідчення справжності підпису на документах здійснюється начальником установи виконання покарань. Засвідчення начальником установи виконання покарань справжності підпису на документах прирівнюється до нотаріального засвідчення справжності підпису.

За заявою одного з подружжя: проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них, якщо другий із подружжя: визнаний безвісно відсутнім; визнаний недієздатним.

Перелік необхідних документів:

- заява про розірвання шлюбу;
- свідоцтво про шлюб;
- копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (у випадку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя).

Той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище, повинен письмово заявити про це у відділі державної реєстрації актів цивільного стану під час державної реєстрації розірвання шлюбу.

Вартість

За реєстрацію розірвання шлюбу справляється державне мито у розмірі: за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей, > 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, > 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (підпункт «б» пункту 5 статті 3 Закону України «Про державне мито»).

Строк розгляду

Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, та видає свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

У разі, якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу у встановлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви. (Якщо подружжя не з’явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність). 

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

Майнові та інші спори між подружжям, що виникли з шлюбу та залишились невирішеними на момент його розірвання, можуть бути розглянуті судами загальної юрисдикції у порядку позовного провадження за позовною заявою, поданою одним з подружжя.

2. Хто має право на обов’язкову частку у спадщині?

Відповідь: 


Право на обов’язкову частку у спадщині – це особисте майнове право непрацездатних спадкоємців першої черги отримати визначену законом частку у спадщині незалежно від змісту заповіту.
Перелік осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині є вичерпним. Відповідно до ст.1241 Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкуються незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом. Тобто, можна сказати, що таким чином законодавець захищає більш «вразливу» категорію спадкоємців першої черги.

ВАЖЛИВО:

Необхідно звернути увагу на те, що зазначені обставини мають існувати на день відкриття спадщини, тобто на день смерті спадкодавця.
Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років.
Неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 до 18 років. 

Якщо неповнолітня особа набуває повної цивільної дієздатності (у разі реєстрації шлюбу особи, яка не досягла повноліття, або у випадку, якщо особа, яка досягла 16 років, працює за трудовим договором, а також якщо неповнолітня особа записана матір’ю або батьком дитини), вона зберігає за собою право на обов’язкову частку. 

Непрацездатна повнолітня особа – це особа, яка досягла пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи. Хочу звернути увагу, що у осіб, які не досягли встановленого чинним законодавством пенсійного віку на день відкриття спадщини, але які мають право на отримання пенсії на пільгових підставах, право на обов’язкову частку у спадщині не виникає.

Спадкування обов’язкової частки є правом, а не обов’язком спадкоємця. У зв’язку з чим такі особи мають реалізувати своє право шляхом прийняття спадщини (тобто подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини), та, відповідно, можуть відмовитися від нього (шляхом подання заяви про відмову від прийняття спадщини). 

При цьому малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не відмовилися від неї, тобто подавати заяву про прийняття спадщини для цієї категорії спадкоємців не потрібно, а от при відмові від прийняття спадщини подання відповідної заяви є необхідним.

Документальними доказами того, що особа відноситься саме до цієї категорії спадкоємців, тобто має право на обов’язкову частку, є такі документи:

  1. щодо малолітніх та неповнолітніх дітей – свідоцтво про народження;
  2. щодо осіб, які досягли пенсійного віку – пенсійне посвідчення;

3. щодо інвалідів І, ІІ, ІІІ групи – пенсійне посвідчення та/або довідка МСЕК про надання особі статусу інваліда відповідної групи.


Дата публікації: 15.10.2019 | Перегляди. 532 | Коментарі. 0 | Категорія: Право знати

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Україна увійшла у другий етап послаблення карантинних обмежень. З 25 травня дозволено поновити роботу дитячих садків із дотриманням низки санітарних вимог.  Рішення про відкриття дошкільних закладів кожна область має ухвалювати окремо, залежно від епідеміологічної ситуації.  Згідно із постановою уряду, до 22 червня в Україні діятиме адаптивний карантин, і в ...
25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Верховною Радою України прийнято Закони України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128) та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД13.05.2020 | Перегляди. 26 | Категорiя: Культура

Під час проведення Дня пам'яті та примирення і 75 річниці Великої перемоги над нацизмом працівники відділу культури і районного Будинку культури провели величезну роботу. Окрім відеороликів, де були зняті вітання зі святом, саме 9 травня на привокзальній площі селища Близнюки відбувся аудіоконцерт " Пам'ятаємо - Перемагаємо".04.05.2020 | Перегляди. 99 | Категорiя: Культура

Вже десять років на «Новому каналі» приваблює увагу телеглядачів українське розважальне шоу «Хто проти блондинок?», де 50 красунь змагаються за право вийти у фінал, змагаючись з головним гравцем (переважно - це чоловіки, знані в українському шоу-бізнесі). Серед цих красунь у одній із передач була і наша землячка Ірина Олексіївна Каменева.Дівчина  народилася у селі ...