Нове життя Гарантована ціна на газ захистить населення від коливань цін
:

Гарантована ціна на газ захистить населення від коливань цін


Поділитися в соц.мережах.Щоб уникнути можливого різкого зростання ціни на газ зимою, українцям встановлять фіксований тариф на газ з 1 січня до 1 травня 2020 року. Йдеться про гарантовану ціну від НАК «Нафтогаз Україна» у розмірі 6600 грн за тисячу кубометрів з ПДВ без транспортування. Це на 12% нижче, ніж було у першому кварталі 2019 року (8 550 гривень).

Для чого взагалі гарантована ціна і чи вигідна вона для споживачів?

З 1 січня 2020 року ціни для населення та промисловості на газ повинні бути ринковими. Зараз механізм оплати відрізняється, адже в Україні сьогодні є дві різні ціни на газ: для населення - 5878 грн за тис. кубометрів і ринкова для промисловості - 7755 грн за тис. кубометрів. 

Остання змінюється залежно від цін на газ у світі. Для населення ціну на газ контролювала держава, завдяки так званому механізму PSO (спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів). Інакше кажучи, ціна на газ фіксувалася і була здебільшого нижчою за ринкові показники. Але механізм PSO з 1 січня перестане діяти, ціна на газ для населення більше не регулюватиметься  державою, а буде формуватися за ринковими умовами.
«Якщо ми не отримаємо договір на транспортування газу, можуть бути значні коливання ціни на ринку, - зазначив Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель. - Щоб захистити людей від можливого зростання цін, Уряд разом з Нафтогазом напрацювали ринковий механізм для того, щоб гарантувати ціну від Нафтогазу, яка не буде коливатися і на яку не впливатимуть ні економічні, ні політичні чинники». 
Гарантована ціна автоматично діятиме для всіх українців з 1 січня 2020 року та становитиме  6 600 гривень за тисячу кубометрів з ПДВ. Вона була визначена на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі і є на 12% меншою, ніж в 1 кварталі 2019 року.
«Попередньо ми казали, що ціна буде менша на 7%, ніж у першому кварталі 2019 року. Зважаючи на те, що це ринковий механізм, у нас вийшло зафіксувати навіть нижчу ціну. Станом на 6 грудня ця ціна дорівнює 6600 грн з ПДВ, що на 12% менше, ніж на початку цього року», - додав Олексій Оржель.
Нагадаємо, тариф на газ формується з оптової ціни (Нафтогаз України), націнки постачальника, тарифу на розподіл та тарифу на транспортування. На все це нараховується ПДВ. Інакше кажучи,  при виборі гарантованої ціни,  вартість газу у вашій платіжці дорівнюватиме гарантованій оптовій ціні від Нафтогазу 6600 з ПДВ + тариф на транспортування з ПДВ (у кожному регіоні свій) + тариф на розподіл з ПДВ (у кожній області свій) + націнка постачальника з ПДВ (теж різна).

Щодо кінцевої вартості газу для домогосподарства, то вона залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює НКРЕКП і щодо яких планує переглянути принцип  розрахунку з 1 січня 2020 року. Відповідно до чинних станом на листопад тарифів вартість газу на квартал для кінцевого споживача в середньому може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Остаточна вартість на газ коригуватиметься в залежності від ціни на розподіл і транспортування газу, яка є різною у кожному регіоні. Звертаємо ще раз увагу. Уряд гарантує лише фіксовану оптову ціну від Нафтогазу – 6600 з ПДВ.

Чи можуть українці  обрати між гарантованою і ринковою ціною?

«Ми даємо споживачу свободу вибору між гарантованою і ринковою ціною», - наголосив Міністр.
В усіх, без винятку, споживачів є вибір: залишитися в програмі чи вийти з неї і відмовитися від гарантованої квартальної ціни. Ті, хто готовий ризикувати і купувати газ за щомісячною ціною,  можуть відмовитися від гарантованої ціни з 1 до 24 грудня. Для цього слід  звернутися до газопостачальної компанії свого регіону, яка запропонує зручний алгоритм виходу з програми для своїх клієнтів. Звертаємо увагу, що у разі зростання  ринкових цін не буде можливості повернутися до квартальної ціни, якщо ви від неї відмовилися.

Водночас, якщо ринкова ціна у січні буде нижчою, ніж гарантована, споживач не зможе відмовитись від квартальної, адже рішення щодо відмови необхідно прийняти до 24 грудня. Це принцип форвардних контрактів, так працюють на вільних ринках в усьому світі.

Якими можуть бути ринкові ціни?

Цього року в України закінчується договір про транзит газу, переговори про підписання нового контракту тривають дотепер. Якщо Україна не підпише новий контракт, на вартість ціни на газ будуть впливати неекономічні фактори, що може суттєво вплинути  на кінцеву ціну. За прогнозами Нафтогазу, у разі відсутності транзиту з 1 січня 2020 року ціни на природний газ можуть досягти 10 751 грн за тисячу кубометрів без урахування ПВД та тарифів на транспортування і розподіл.
«Тариф на транспортування газу може зрости, навіть у два рази, - пояснив Міністр енергетики та захисту довкілля України. – Але за рахунок фіксації гарантованої ціни кінцевий споживач майже не відчує цього. Чому ціна на транспортування зросте? Бо НКРЕКП  рахує тариф на транспортування за умов, коли немає замовлених обсягів транспортування. Якщо б Газпром замовив обсяги транспортування і ми всі витрати поділили б на обсяги транспортування, то тариф би не виріс».

Як до такого нововведення ставиться МВФ?

Механізм гарантованої ціни розробили для виконання умов Міжнародного валютного фонду щодо лібералізації газового ринку та переходу  на ринкове ціноутворення. Фіксація ціни стала можливою завдяки ринковому механізму – форвардним контрактам.

Нафтогаз уже законтрактував газ на перший квартал 2020 року і в такий спосіб закріпив ціну попереднього періоду. Ринкова практика «контрактів на майбутнє», де є фіксована ціна на газ, популярна в усьому світі.Джерело : kmu.gov.ua
Фото : yandex.uaДата публікації: 18.12.2019 | Перегляди. 274 | Коментарі. 0 | Категорія: Право знати

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

28.05.2020 | Перегляди. 5 | Категорiя: Новини Харківщини

Особливості проведення тестування в умовах карантину голова ХОДА Олексій Кучер обговорив з директором Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександром Сидоренком.
Робоча зустріч відбулась 26 травня.Як було зазначено, порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання – 2020 у порівнянні з попередніми роками залишається незмінним. ...

28.05.2020 | Перегляди. 5 | Категорiя: В Україні

Підтримка українського виробника є пріоритетним завдання у програмі стимулювання економіки для подолання наслідків епідемії COVID-19. Про це прем'єр-міністр України Денис Шмигаль сказав на засіданні уряду у середу.«Перша частина програми називається захист українських товарів, робіт, послуг від їх імпортних альтернатив. Здоровий економічний націоналізм це є стратегія ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД13.05.2020 | Перегляди. 32 | Категорiя: Культура

Під час проведення Дня пам'яті та примирення і 75 річниці Великої перемоги над нацизмом працівники відділу культури і районного Будинку культури провели величезну роботу. Окрім відеороликів, де були зняті вітання зі святом, саме 9 травня на привокзальній площі селища Близнюки відбувся аудіоконцерт " Пам'ятаємо - Перемагаємо".04.05.2020 | Перегляди. 119 | Категорiя: Культура

Вже десять років на «Новому каналі» приваблює увагу телеглядачів українське розважальне шоу «Хто проти блондинок?», де 50 красунь змагаються за право вийти у фінал, змагаючись з головним гравцем (переважно - це чоловіки, знані в українському шоу-бізнесі). Серед цих красунь у одній із передач була і наша землячка Ірина Олексіївна Каменева.Дівчина  народилася у селі ...