Нове життя Бути ринку землі чи не бути?
:

Бути ринку землі чи не бути?


Поділитися в соц.мережах.Проєкт Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права власності на землі сільськогосподарського призначення та порядку їх обігу” вже готовий до розгляду Верховною Радою у другому читанні, можливо, це відбудеться вже 14 січня. 

Він передбачає заборону іноземцям набувати право власності на земельні ділянки - заборона втратить чинність за умови схвалення продажу землі іноземцям на загальному референдумі. Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, згідно з документом, у власності громадянина не може перевищувати 10 тис. га, а не  210 тис. га, як було зазначено раніше. Те ж саме стосується і юросіб (крім банків і кредитних установ). 

Право власності в будь-яких випадках (навіть за умови схвалення на референдумі) забороняється:

- юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці – на землі державної та комунальної власності, а також землі, виділені власникам паїв, і які розташовані ближче 50 км від держкордону України (крім держкордону, який проходить по морю);
- юрособам, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни РФ; особам, які належали або належать до терористичних організацій;
- юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави; юрособам, де неможливо встановити кінцевого бенефіціара;
- юрособам, бенефіціари яких зареєстровані в офшорних зонах;
- фізичним і юридичним особам, щодо яких застосовані санкції; юрособам, зареєстрованим в державах, включених у список тих, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом. 

Право власності на земельні ділянки зможуть отримати кредитні установи та банки в порядку звернення стягнення на них як предмет застави. Такі земельні ділянки повинні бути відчужені вищезгаданими установами на торгах протягом двох років з дня набуття права власності.
Володіти землею сільськогосподарського призначення можуть територіальні громади, держава, звичайні українці і юридичні особи, які зареєстровані законодавством України (якщо їх учасниками є громадяни України / держава / територіальні громади).

Сьогодні наші земляки діляться своїми думками стосовно цього законопроєкту з читачами газети «Нове життя».


ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ СМОРЩОК 
( голова ФГ«Агротрек») 

- Я розумію, що купівля-продаж землі – це неминучість, і ми до цього прийдемо, але для грамотного втілення проєкту в життя потрібен механізм не тільки продажу, а й захисту землі. На сьогоднішній день контроль використання, контроль за обігом землі в Україні відсутні. Зараз укладаються договори емфітевзиса, договори оренди на 50-100 років – тобто діють сірі оборудки, в яких не є захищеними ні продавець, ні покупець.

Ціна на земельний ресурс низька, продаж неконтрольований і Україна може взагалі залишитися без землі, бо наші чорноземи  - дуже ласий шматок пирога на світовій мапі. 

Держава повинна бути не тільки посередником між покупцем і продавцем, регулюючи таким чином ринок, а ще й повинна давати механізми створення малих фермерських господарств, які мають в обробітку 50-100 га землі. Чому? Поясню! Дивлячись на те, що зараз відбувається, я чітко розумію, що село зникне, якщо не буде в ньому середнього класу.

А чим більше буде дозволено мати землі одному власнику, тим більше шансів, що українські села вимруть повністю. На мою думку, першочергово  державі треба допомагати людям у створенні невеликих фермерських господарств, прокредитувати їх, організувати переробку продукції, будь-якими шляхами сприяти розвитку.  

Я вважаю, потрібно, щоб землю викуповувала у людей держава, щоб був створений земельний банк, обмежено кількість гектарів одному власнику до 500, і продаж відбувався  тільки приватним особам, щоб неможливо було потім переоформити земельні площі на іноземців – це перший етап.
 
На другому етапі можна дозволити продаж юридичним особам, де власники (бенефіціари) - громадяни України. Потім зробити детальний аналіз і вже пізніше прийняти рішення дозволяти чи ні продаж землі більшими масивами.  

Так вже історично випало на нашу долю - ось вам незалежність, ось вам земля. А механізма збереження найціннішого скарбу України так і немає, то  завдання держави не розбазарити цей скарб, а зберегти його для інших поколінь українців. 

АНДРІЙ ВІКТОРОВИЧ ВОРОНКІН 
(директор ТОВ «КОЛОС»)

- У суперечках, які зараз точаться навколо питання зняття мораторію на продаж землі, багато емоцій, за якими губиться ключовий зміст. Треба зрозуміти, що земля – це актив. Такий самий, як квартира. У ній можна жити самому, її можна здавати в оренду і отримувати дохід, її можна продати.

Чи доводилося вам колись чути про «мораторій на продаж квартир»? А мораторій на землю існує. Я абсолютно згоден із народним депутатом Олександром Качурою, який наголошує, що земельна реформа повинна проходити не для того, щоб заробити один раз на продажу. А так, аби з неї могли заробляти всі наступні покоління українців, держава – отримувати податки, а село – шанс на розвиток.

Думаю, що проти зняття мораторію тільки ті, хто не розібрався в цьому законопроєкті, та ті, хто вже сьогодні має величезний зиск з використання земельних площ. 

Моя особиста думка скоріше всього мало відрізняється від думки людей, які вивчили цей проєкт. Думаю, що право купувати землі сільськогосподарського призначення повинні мати лише громадяни України і лише компанії, зареєстровані в Україні з засновниками - громадянами України. 
Ринок має бути чесним. Накопичувати землі можна, але лише до певної межі. 

Переважне право на купівлю земельної ділянки повинні мати люди, які постійно проживають на території відповідної місцевої ради, де здійснюється продаж, бо той, хто живе в громаді, зацікавлений у її розвитку більше, ніж інвестор з іншого регіону. Він буде більш відповідально ставитися до питання сплати податків і створення робочих місць. Той, хто хоче працювати на землі, повинен мати можливість робити це у себе вдома, біля своєї родини.

Усі землі перед продажем повинні проходити експертну грошову оцінку. Стартова ціна не може бути нижчою, ніж її оцінив експерт, що дозволить встановлювати реальну вартість земельних ділянок, яка щонайменше у два рази вища за нормативно-грошову оцінку.

Також вважаю, що державна цільова підтримка сільськогосподарських товаровиробників повинна надаватися виключно тим підприємствам, які виробляють і здійснюють переробку вирощеної сільськогосподарської продукції на території України.

Землю державної і комунальної власності продавати не можна, але можна передавати в оренду, емфітевзис і суперфіцій і лише через електронні аукціони. Площа такої ділянки не може перевищувати 20 гектарів. Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: громадянам – для ведення фермерського господарства, а підприємствам – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тобто земля передається лише для того, щоб на ній працювати.

Треба рухатися вперед, інакше, ця «боротьба за село» закінчиться тим, що скоро не буде кого захищати.

ЧЕКАНОВА НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
(учитель Близнюківського ліцею)

- Земля, це наше єдине багатство, то його треба зберегти для народу. Ольга Кобилянська в повісті «Земля» ясно дала зрозуміти, що земля для селянина - мірило сенсу його буття, бажане щастя, мета, врешті — те, заради чого людина йде на смерть і на вбивство…То страшно, що продаж землі може спричинити непередбачувані наслідки.

Я мала змогу побувати в країнах, де дозволено продавати земельні площі. Наприклад, в Чорногорії ведеться хаотична забудова узбережжя, з чим вже не може боротися місцева влада, незважаючи на незручності для корінних жителів. І це неправильно, бо держава втрачає можливість контролювати процес.

То мені здається, що продавати наш національний скарб можна тільки тоді, коли слово Закону буде в Україні твердим і незмінним, але, на жаль, сьогодні ми часто спостерігаємо ситуації, коли закон попирається і трактується так, як зручно тим, у кого є гроші. 

Ми, учителі, так і не отримали земельні наділи для ведення особистого селянського господарства, то якось не дуже задумуємося над тим - продавати паї чи ні. Однак, як людина, яка розуміє значимість плодючих чорноземів, я побоююся зняття мораторію на продаж землі.

ЯРОШЕНКО КАТЕРИНА ТРОХИМІВНА
(пенсіонерка із села Остерське)

- У мене є пай площею трохи більше 5 га. Я здаю землю в оренду у ПСП «Тернівка» і часто доводиться брати мені орендну плату наперед, бо я сильно хворію і постійно потрібні ліки.

Якщо б давали за продаж землі велику суму грошей, то я б купила невеличкий будиночок у Близнюках з газом, щоб онуку після моєї смерті залишилася нерухомість, а хіба ж заплатять стільки, щоб житло придбати? Ні! То я не хочу продажу, мене задовольняє те, що я за потреби можу звернутися до орендаря і отримати необхідні мені кошти.


Дата публікації: 14.01.2020 | Перегляди. 344 | Коментарі. 0 | Категорія: Новини району

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

01.06.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Новини району

29 травня 2020 року  в Близнюківському Будинку дитячої та юнацької творчості завершено конкурс малюнків на тему: «Світ очима дітей», серед учнів закладів загальної середньої освіти  району та вихованців Близнюківського БДЮТ, присвячений   Міжнародному дню захисту дітей. 
01.06.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Новини району

Наприкінці листопада 2019 року до відділу надання соціальних послуг у Близнюківському районі Лозівського міськрайонного центру зайнятості за допомогою у пошуку роботи звернувся Ларін Сергій Анатолійович (на фото).Від початку звернення до служби зайнятості і до моменту працевлаштування безробітного супроводжував кар’єрний радник, який, після проведення первинного ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД13.05.2020 | Перегляди. 37 | Категорiя: Культура

Під час проведення Дня пам'яті та примирення і 75 річниці Великої перемоги над нацизмом працівники відділу культури і районного Будинку культури провели величезну роботу. Окрім відеороликів, де були зняті вітання зі святом, саме 9 травня на привокзальній площі селища Близнюки відбувся аудіоконцерт " Пам'ятаємо - Перемагаємо".04.05.2020 | Перегляди. 130 | Категорiя: Культура

Вже десять років на «Новому каналі» приваблює увагу телеглядачів українське розважальне шоу «Хто проти блондинок?», де 50 красунь змагаються за право вийти у фінал, змагаючись з головним гравцем (переважно - це чоловіки, знані в українському шоу-бізнесі). Серед цих красунь у одній із передач була і наша землячка Ірина Олексіївна Каменева.Дівчина  народилася у селі ...