Нове життя Вчительський дім
:

Вчительський дім


Поділитися в соц.мережах.Школа - неспокійний гомінкий вулик: гуде, шумить, сповнений дитячим галасом. А то враз притихне пісня дзвоника, тільки чути, як у класах хтось читає по складах, розповідає чи пояснює закони, доводить теорему.

Для кожного з нас школа була другою домівкою, а вчителька - другою мамою.А що ж таке дім?

Першочергово – це захист від природної стихії, житло, незалежність, недоторканність, сім’я, любов, продовження роду. Дім – це традиція, нація, народ,  історія… А чи задумувались ви коли-небудь, де живе вчитель? Бо складається враження, що він цілодобово повинен перебувати в школі. Ну а як же особисте життя? Рідна сім’я?

Професія вчителя вимагає багато часу проводити у навчальному закладі, то колись житло вчителя було поряд зі школою. У радянські часи, коли зводилися нові школи, то поряд будувалися і будинки для вчителів. Добра була традиція, бо і до сьогодні у таких будинках живуть вчителі. Це насправді зручно. Шкода, що у наш час така традиція відійшла у минуле, як і багато іншого…

1969 рік у Близнюках відзнаменувався важливою подією: напередодні Дня вчителя відкрилася новозбудована середня школа. Зрозуміло, що вона потребувала значної кількості педагогічних працівників. І вони прибули - молоді, енергійні, сповнені бажання працювати. А вже у 1970 році поряд зі школою був збудований двоповерховий восьмиквартирний будинок для вчителів.

Теперішні вихованці ліцею і не знають, що будинок, дах якого виглядає з-поміж гілок довгокосих беріз та вишневих садків – це і є той учительський будинок. Здається, він нічим особливим не приваблює, але увібрав у себе пам’ять про тих, хто працював у Близнюківській школу.

Що ж за люди заселили його?  Це було молоде подружжя Квасових: Михайло Омелянович – лікар-хірург, Світлана Григорівна – учитель англійської мови. Родини Чагівця Якова Григоровича і Дернової Любові Феофанівни, Монастирського Миколи Максимовича і Бобровських Ганни Іванівни та Валентина Костянтиновича, Соколенко Ніни Марківни і Петра Андрійовича, Харченко Олени Марківни і Фіцич Петра Андрійовича. Згодом тут проживали молоді спеціалісти Бездольні Олександр Іванович  і Лідія Михайлівна, родина Линник Наталії Павлівни.

Жителів вулиці Старостіна дивувало: коли ці вчителі встигають все зробити? Цілий день у школі, бо до глибокої ночі в закладі горить світло, а навколо будинку з’являються молоді деревця, які згодом огортали будинок вишневим цвітом навесні та стиглими яблуками восени. Попід вікнами маленькі квітники та ще й діляночки-городики рясніють урожаями, а біля колодязя червоніє кущ калини.

Тут народжувалися вчительські діти, і вже онуки бігають по подвір’ю. Та якось не поспішали діти обирати професію вчителя, бо змалечку бачили, що це нелегка праця, хоч, вважалося, і почесна. Хоча вихованці часто йшли слідами своїх наставників і наразі більше двадцяти колишніх учнів працюють в стінах рідної школи. Стала учителем і донька Олени Марківни Рита, яка наразі викладає у Близнюківському ліцеї англійську мову та біологію.

Життя збігає рікою прожитих років. Віддзвеніло воно останніми дзвониками і для багатьох жителів цього будинку: Чагівця Я.Г., Дернової Л.Ф., Монастирського М.М., Бобровського В.К., подружжя Соколенків, Бездольної Л.М. -  і вже інші люди проживають у їхніх квартирах. Зі старожилів залишилася тільки родина Харченко Олени Марківни. Також в одній із квартир живе Федорченко Лілія Дмитрівна, яка довгий час працювала завідувачкою Близнюківського ДНЗ №1. Через ласкаві руки цієї жінки пройшло не одне покоління вихованців, які згодом ставали школярами. 

Багато колишніх учнів пам’ятають, що поряд зі школою були ще будинки вчителів Припутня Григорія Микитовича та Олени Іванівни, Самойлових Марії Іванівни та Михайла Максимовича. Особливістю їхніх осель було те, що вони потопали з весни до пізньої осені у квітах: тюльпанах, півоніях та трояндах.

А ще неподалік від школи був двоквартирний будинок, де проживали Одаренко Григорій Тимофійович (директор школи) та Тетяна Григорівна, Горіздра Володимир Іванович (завідуючий райво) та Віра Іллівна. На їхніх невеличких городах частенько «паслися» їх же вихованці, ласуючи морквою, а восени горіхами з садка.  На жаль, історія цього будинку сумна: вже при інших жителях пожежа зруйнувала його. Відлетіли в інший світ і його перші жителі, залишивши по собі приємні спогади.

Кажуть, не той учитель, хто навчає, а той, у кого вчаться. Жителі учительського дому встигали все: перевірити зошити, підготуватися до уроків, наварити їсти, спекти пиріжків, знайти хвилину для власних дітей і завжди чудово виглядати. В цих педагогів було чому повчитися, тому і до сьогодні приходять за порадою до Олени Марківни її вже сивочолі учні: Борис Мухін, Тетяна Сула, Наталя Димрич та багато інших. Потурбувалися про встановлення пам’ятника Григорію Микитовичу Припутню його учні, за могилкою довгий час доглядала я, а зараз цим займається Михайло Заріцький.

Вчителі – це люди, у яких завжди молода душа, а пам’ять про вчителя буде жити доти, допоки живий хоч один його учень. Стосовно учительського будинку біля Близнюківського ліцею, то його стіни мають вже багато піввікових спогадів, таємницю яких він зберігатиме завжди.

 Ніна Ухань

Дата публікації: 05.10.2020 | Перегляди. 1812 | Коментарі. 0 | Категорія: Нам пишуть

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

24.02.2021 | Перегляди. 1390 | Категорiя: Право знати
Декларування 2021: Хто повинен задекларувати доходи, отримані в 2020 році
24.02.2021 | Перегляди. 1391 | Категорiя: Право знати


Місцеві бюджети Харківщини отримали 155,5 млн грн плати за землю

Головне управління ДПС у Харківській області повідомляє, що за січень 2021 року до  місцевих бюджетів  надійшло 155,5 млн грн земельного податку та орендної плати. Вказана сума перевищила надходження за січень ...ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД20.11.2020 | Перегляди. 1624 | Категорiя: Культура

Такий пост є на сторінці Людмили Каменєвої, яка працює завідувачкою Уплатнівської бібліотеки: " В ЦЬОМУ РОЦІ ЮВІЛЯРИ- УПЛАТНІВСЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ 70 років та УПЛАТНІВСЬКИЙ СБК- 50років!!!Нам продовжують надходити подарунки. Від Музичного проєкту ДОБРА ХАТА отримали диски і буклети з народними піснями нашої ХАРКІВЩИНИ.20 листопада – Всесвітній день дитини.Метою ...
14.11.2020 | Перегляди. 1626 | Категорiя: Культура

Слід зазначити, що 12-річна Настя є провідним домристом школи. Вона входить до складу  учасників оркестру народних інстурменітв, який неодноразово виборював призові місця у різноманітних музичних конкурсах і фестивалях як обласного, так і міжнародного рівнів. Дівчинка і сама неодноразово показувала свою майстерність на заходах високого рівня.То разом із викладачем ...