Нове життя Та все ж, якщо Господь поміг їм лихоліття пережити, Мабуть, й тепер вони живі, і їх нащадки будуть жити
:

Та все ж, якщо Господь поміг їм лихоліття пережити, Мабуть, й тепер вони живі, і їх нащадки будуть жити


Поділитися в соц.мережах.«Мамо, хліба» - ці слова, поки й очі не зімкну, не забуду», - не раз казала зі сльозами на очах Віра.

То був голодний 1947 рік.Маленький пайок хліба, який видавали в колгоспі на день, несла дворічному Миколці. Крихти були на вагу золота. А скоринку підвішувала на  мотузочку до стелі над лежанкою: аби знав, що хліб ще є. А ще мама лежала теж пухла.

І Вірині ноги вже ледве переступали. Та Бог милостивий. Якось після дощу, йдучи на роботу, натрапила на цілу галявинку грибів зморшків…

Невеличка на зріст, худенька і вся чорна від засмаги, як земля. Тільки очі у Віри були, як чисте спекотне небо,- блакитні. На вулиці Київській у Барвінковому жили і її дід, і прадід. Селяни.

У голод 33-го помер Вірин тато Микита Нестеренко. А як у війну фашисти спалили хату, то матір з чотирма дітьми та єдиним вцілілим скарбом – іконою Божої Матері - прихистили сусіди. Вони ж допомогли потім зліпити землянку. 

…Доля остарбайтера  у  фашистській неволі не зламала  мрію повернутися в Україну. На чужині вийшла заміж за військовополоненого  Івана з Полтавщини, народила сина Миколу. У 1945-му повернулася  з дитиною додому, а чоловік ще дослужував.

Запах українського поля! З односельцем познаходили на колгоспних землях деталі, гайки розбитих війною сільгоспмашин і «зліпили» трактора. Колгосп Калініна поступово оживав. А Віра Микитівна Нестеренко стала знатним комбайнером Барвінківщини. 

Нагороди, подарунки посипалися за звитяжну працю. Про жінку писали центральні газети, а відзнаками стали дві урядові нагороди - ордени. У 1964 році її портрет написав маслом відомий художник І.О. Плис. 

Віру висунули депутатом до Верховної Ради, але вона скромно відмовилася. Обрали депутатом Харківської обласної ради. А в 1975 році їй, єдиній з України, вручили Приз імені Паші Ангеліної.

...Хліб. Тепер Віра вирощувала його для держави. Колгосп допоміг звести будинок. Все було б добре, та поряд з радістю завжди ходить горе. Зник безвісти чоловік, а під час жнив під колесами вантажівки з новим урожаєм загинув син. Праця рятувала Віру від розпачу, а доля знову й знову підносила страшні «сюрпризи»: померла мама, а через декілька років загинули в страшній аварії найдорожча сестричка із зятем (Капустенки). І знову біда прийшла у жнивну пору…

Вийшовши на пенсію, Віра Микитівна поєднала долю з працелюбним вдівцем Леонтієм Юхимовичем Тітченком, колишнім механізатором колгоспу. У злагоді спливли майже 27 років. Для нас, двох племінниць,  вони замінили загиблих батьків. Доживала Віра Микитівна у племінниці, похована у Близнюках. До останнього її натруджені руки тяглися до будь-якої роботи. 

15 років тому в липневу спекотну днину, коли комбайни вирушали за новим урожаєм хлібів, відійшла до Господа знатна трудівниця Віра Микитівна Нестеренко.
 
Племінниці Валентина Грубник, Ольга Гнилицька
   На знімку: В.М. Нестеренко 

Дата публікації: 27.11.2020 | Перегляди. 178 | Коментарі. 0 | Категорія: Люди нашого краю

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

20.01.2021 | Перегляди. 8 | Категорiя: Нашi бесiди

В зв’язку із введенням «локдауна»  та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження протиепідемічних заходів з метою запобігання на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2» фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області з ...
20.01.2021 | Перегляди. 8 | Категорiя: Новини Харківщини

Під час інтерв’ю «Слобідському краю» голова Харківської обласної ради Артур Товмасян підкреслив, що усі ініціативи та напрацювання, які реалізовувалися обласною радою в минулому та мали позитивні результати і хороший відгук у громадах, будуть обов’язково продовжені.«За підтримки Європейського Союзу в області реалізується проєкт «Ефективна первинна ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД20.11.2020 | Перегляди. 193 | Категорiя: Культура

Такий пост є на сторінці Людмили Каменєвої, яка працює завідувачкою Уплатнівської бібліотеки: " В ЦЬОМУ РОЦІ ЮВІЛЯРИ- УПЛАТНІВСЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ 70 років та УПЛАТНІВСЬКИЙ СБК- 50років!!!Нам продовжують надходити подарунки. Від Музичного проєкту ДОБРА ХАТА отримали диски і буклети з народними піснями нашої ХАРКІВЩИНИ.20 листопада – Всесвітній день дитини.Метою ...
14.11.2020 | Перегляди. 210 | Категорiя: Культура

Слід зазначити, що 12-річна Настя є провідним домристом школи. Вона входить до складу  учасників оркестру народних інстурменітв, який неодноразово виборював призові місця у різноманітних музичних конкурсах і фестивалях як обласного, так і міжнародного рівнів. Дівчинка і сама неодноразово показувала свою майстерність на заходах високого рівня.То разом із викладачем ...