Нове життя Роблячи ляльку-мотанку, прислухайся до свого серця
:

Роблячи ляльку-мотанку, прислухайся до свого серця


Поділитися в соц.мережах.Про українські рушники та вишиванки знають і в Україні, і далеко за її межами, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого. Однак традиції створення та використання таких ляльок збереглися та продовжують відроджуватися. Адже мотанки - давні родинні обереги українців, які  уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь.

Перші вузликові ляльки, так інколи ще називають мотанки, з’явилися приблизно 5 тисяч років тому.

Мотанка – символ добра та благополуччя, надії на краще та сильний сакральний предмет. І зовсім не має значення чи створилася лялька нашвидкоруч для забавки дитині, чи як важливий оберіг або подарунок до свята.

Серед жінок, які виготовляють мотанки, і Олександра Михайлівна Бакай (на фото). Ця жінка є любителем, а не професіоналом у цій справі, і на власному прикладі доводить, що будь-хто, маючи бажання, декілька клаптиків тканини і червоні нитки під рукою, за деякий час може власноруч створити звичайну ляльку-мотанку.

Власне Олександра Михайлівна, яка живе в Близнюках і є професійним бібліотекарем з тридцятирічним стажем роботи, вміє з дитинства шити і в’язати, бо ці вміння їй передала  бабуся Феодосія Яківна. А ось потяг робити мотанку прийшов лише вісім років тому.

 «Якось донька відкрила мені в інтернеті схему такої ляльки, і я зацікавилася цим виробом, - розповідає бібліотекар.– Спробувала намотати ляльку - в мене вийшло, але не так охайно, як на картинках, то деякий час я не поверталася до цієї роботи. Втім, пізніше мені прямо-таки закортіло намотати ляльку.

Я почала багато читати про ці вироби, про їхній символізм та сакральну сутність. Не знаю, чи дійсно оберігають ляльки-мотанки своїх власників, але я роблю їх з молитвою і добрими думками. Найбільшу кількість мотанок я зробила у 2015 році в період за лютий-березень. Тоді у моєму домі «поселилися» мотанки-травниці і ляльки-обереги.

А зараз, якось так склалося, у мене вдома немає жодної ляльки. Декілька знаходяться в Близнюківській центральній бібліотеці, а деякі я подарувала друзям чи знайомим. Головне - це впевненість у тому, що мої ляльки-мотанки знаходяться в добрих людей. Власне, сама назва ляльки - «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами.

Хочу наголосити, що лялька-мотанка чи не єдина представниця світу іграшок, яка ніколи не має власного імені. Раніше вважалося, що, даючи ім’я ляльці, можна або потривожити душі померлих родичів, або накликати нечисть в будинок. Справжня мотанка виготовляється без використання швів, але, я думаю, найбільш важливим при виготовленні є почуття людини, яка її робить. Якщо вивчати ляльок світу, то всі оберегові ляльки схожі, але наші - найкращі. Бо українські ляльки-мотанки не можуть нашкодити, вони тільки для збереження роду, родини та благополуччя людини. 

Я не майстриня, але можу запевнити, що будь-яка жінка може зробити мотанку для себе. І ця незвичайна лялька стане  не тільки своєрідною прикрасою оселі, а й порадницею, помічницею,  лікарем тощо, бо мотанки бувають різні. А робити її неважко, бо зараз в інтернеті є багато порад, а в нашій бібліотеці - книжки зі схемами».

Загалом створення мотанки може перетворитися на захопливе заняття для дорослих та дітей, а результат допоможе відтворити рідні традиції та створити унікальний оберіг чи сувенір.


В групі «Нове життя» у фейсбуці ви зможете подивитися відеоролик, де Олександра Михайлівна Бакай робить ляльку-мотанку і, можливо, теж захочете і собі зробити такий автентичний виріб.
Оксана ГРАЧ
Дата публікації: 01.02.2021 | Перегляди. 139 | Коментарі. 0 | Категорія: Люди нашого краю

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

24.02.2021 | Перегляди. 1091 | Категорiя: Право знати
Декларування 2021: Хто повинен задекларувати доходи, отримані в 2020 році
24.02.2021 | Перегляди. 1095 | Категорiя: Право знати


Місцеві бюджети Харківщини отримали 155,5 млн грн плати за землю

Головне управління ДПС у Харківській області повідомляє, що за січень 2021 року до  місцевих бюджетів  надійшло 155,5 млн грн земельного податку та орендної плати. Вказана сума перевищила надходження за січень ...ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД20.11.2020 | Перегляди. 1330 | Категорiя: Культура

Такий пост є на сторінці Людмили Каменєвої, яка працює завідувачкою Уплатнівської бібліотеки: " В ЦЬОМУ РОЦІ ЮВІЛЯРИ- УПЛАТНІВСЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ 70 років та УПЛАТНІВСЬКИЙ СБК- 50років!!!Нам продовжують надходити подарунки. Від Музичного проєкту ДОБРА ХАТА отримали диски і буклети з народними піснями нашої ХАРКІВЩИНИ.20 листопада – Всесвітній день дитини.Метою ...
14.11.2020 | Перегляди. 1330 | Категорiя: Культура

Слід зазначити, що 12-річна Настя є провідним домристом школи. Вона входить до складу  учасників оркестру народних інстурменітв, який неодноразово виборював призові місця у різноманітних музичних конкурсах і фестивалях як обласного, так і міжнародного рівнів. Дівчинка і сама неодноразово показувала свою майстерність на заходах високого рівня.То разом із викладачем ...