Нове життя Дистанційне навчання. Набуваємо нового досвіду
:

Дистанційне навчання. Набуваємо нового досвіду


Поділитися в соц.мережах.Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з 12 квітня призупинено навчання у всіх закладах загальної середньої та дошкільної освіти району. Відтак освітній процес здійснюється дистанційно.

Про те, як це відбувається у Близнюківському районі, розпровідає начальник відділу освіти, молоді та спорту ЛЕОНІД БОНДАРЕНКО.

- Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 16 березня 2020 року № 406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу СOVID-19», запроваджено гнучкий (дистанційний) режим роботи працівників закладів освіти. То головним завданням всіх освітян району наразі залишається проведення навчального процесу, але уже в 
дистанційному режимі. 

- Чи потрібно працівникам закладів освіти фізично бути на робочому місці?

- Фізична присутність на робочому місці в закладі педагогічних працівників не є  потрібною. Організація діяльності закладу освіти – це компетенція керівника закладу освіти. То, користуючись нагодою, хочу ще раз наголосити: шановні керівники, не вимагайте присутності працівників на робочому місці під час карантину.

Встановіть гнучкий графік роботи, передбачте індивідуальний план самоосвіти вчителя - це дозволить в подальшому уникнути питань від органів, які можуть прийти і перевірити роботу керівників закладів освіти. Заклик не вимагати присутності на роботі стосується не лише вчителів, а й вихователів закладів дошкільної освіти. Це не той час, коли є така необхідність. Оперативний щоденний зв᾽язок відділу освіти та закладу освіти здійснюється засобами мобільного зв᾽язку, електронної пошти з керівником та адміністрацією закладу освіти. Запроваджувати чергування вчителів на стаціонарному телефоні закладу освіти також не потрібно.

- То як організовано дистанційну роботу вчителів та вихователів закладів освіти в Близнюківському районі?

-  Всі діти мають бути залучені у процес навчання за будь-яких умов, адже карантин - це не канікули. Вчителі закладів загальної середньої освіти використовують різні форми дистанційного навчання учнів. Учням шкіл чітко визначені робочі години для виконання завдань онлайн або в телефонному режимі. Вчителі проводять навчання на платформах соціальних мереж, E-mail дистанційне навчання, для учнів 11 класів використовують Телеканал «Рада» та YouTube-канал Міністерства освіти і науки України, де транслюють безкоштовні відеоуроки та онлайн-курси з предметів цьогорічного ЗНО, а саме: з української мови та літератури, англійської мови, історії, математики та біології.

Крім того, надсилають завдання, одержують виконані завдання, вносять правки,  проводять індивідуальні консультації для учнів та їхніх батьків. Якщо з технічних причин в учнів немає можливості спілкуватися в мережі інтернет, вчителі працюють з ними в телефонному режимі. Однак, через брак інтернету, необхідного обладнання та ІТ-навичок у вчителів, а також відсутності досвіду такої форми роботи, звичайно, в перші дні дистанційного навчання не всі учні організувалися. То аби «підстрахувати» освітній процес, у міністерстві вирішили додатково транслювати уроки по телебаченню, адже телевізор є практично у кожній українській родині. З шостого квітня, стартував проєкт «Всеукраїнська школа онлайн», завдяки якому транслюються уроки для школярів з 5-го по 11-й клас.

Онлайн-уроки відбуваються з понеділка по п’ятницю, розпочинаються о 10:00. Уроки для кожного класу показує конкретний телевізійний канал, а також їх можна подивитися на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки. У межах проєкту проводяться уроки з таких предметів: українська мова, українська література, історія України, всесвітня історія, англійська мова, фізика, алгебра, геометрія, географія, хімія, біологія. Розклад цих уроків та каналів, на яких вони транслюються, доведено до відома школярів та їхніх батьків.

- А як налагоджено роботу з вихованцями дошкільних навчальних закладів?

- Освітній процес триває і в закладах дошкільної освіти (ЗДО) Близнюківського району. Вихователі дитячих садків, розташованих в селищі, організовують виховні години через засоби мобільного зв’язку, створюють групи в соціальних мережах. В ЗДО, які працюють в сільській місцевості, спілкування вихователів з батьками ведеться в телефонному режимі, створено вайбер-групи для батьків різновікових груп.

Вихователі дають поради батькам: як організувати процес перебування дитини дошкільного віку під час карантину вдома, як організувати освітній процес. Особлива увага приділяється дітям старшого дошкільного віку. Самійлівський та Садовський дитсадки під час карантину продовжують працювати з дітьми старшого дошкільного віку за програмою «Впевнений старт». Для забезпечення якісної дошкільної освіти дітей 5-го, 6-го та 7-го років життя складовою частиною навчально-методичного комплекту програми «Впевнений старт» є робочі зошити, рекомендовані Мінстерством освіти і науки. 

Вміщені у робочому зашиті заняття допоможуть підготувати дитину до оволодіння навичками письма. Ігрові завдання сприяють розвитку дрібної моторики пальців і кистей рук, зорового сприйняття, уваги, охайності, вміння діяти за правилами; допоможуть набути навичок виконання графічних завдань. Займатися за зошитом можна як індивідуально, так і з групою дітей. Ці зошити роздані батькам і по них вони можуть організувати освітній процес із своєю дитиною, відповідно до рекомендацій вихователя.

- Навесні традиційно у педагогів проходить процес атестації, то як це відбувається цьогоріч під час карантину?

- Міністерством освіти і науки України (наказ від 26.03.2020 № 458) внесено зміни до наказу від 16.03.2020 № 406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу СOVID-19», яким замість відтермінування процедури атестації педагогічних працівників, передбачено можливість проведення засідання атестаційних комісій в режимі онлайн та подання до них необхідних матеріалів засобами електронного та/або поштового зв’язку.

У випадку неможливості забезпечити проведення засідання атестаційних комісій в режимі онлайн доручено вжити всіх необхідних заходів для мінімізації тривалості перебування у закладі освіти членів атестаційних комісій та педагогічних працівників, які атестуються. Тож атестація педагогічних працівників Близнюківського району під час карантину пройшла успішно, в установлені законодавством терміни.

-  Дехто з учителів, незважаючи на вимоги часу, не мають вдома комп’ютерів. То як в такому разі вони працюють дистанційно з учнями?

- Такі проблеми теж дійсно мають місце. На початку карантину вчитель обговорював з керівником закладу освіти це питання і, включаючи всі нюанси, питання вирішувалося позитивно. Крім того, педагогічний працівник може застосовувати будь-які пристрої та інструменти для здійснення обміну інформацією. Однак, кожен учитель будь-якого віку повинен розуміти, що цифрові навички вкрай потрібні, а тому цей період часу слід використати для ефективної самоосвіти. Нинішні обставини, як це не дивно звучить,  – це можливість для вчителів покращити або набути навички користування сучасними гаджетами.

-  Рік навчальний за умов традиційного навчання добігає кінця, а коли Україна вийде з карантину невідомо, то як же  заповнюються класні журнали під час карантину?

- Щодо шкільної документації, зокрема, шкільних журналів, які необхідно заповнювати, то завершення заповнення шкільної документації перенесено на час закінчення епідеміологічної ситуації. Міністерство освіти і науки України ще розробить відповідні рекомендації. У період карантину педагоги мають виконувати індивідуальний план самоосвіти і, якщо це передбачено наказом керівника закладу освіти, за результатами виконання цього плану можлива звітність.

При цьому працівники саморегулюють свій робочий час, зокрема початок та закінчення робочого дня. Форми звітності встановлюються керівником у кожному закладі освіти індивідуально, бо саме керівник закладу визначає форму обліку робочого часу працівників. Заробітна плата під час оголошеного карантину виплачується у розмірі, визначеному за тарифікацією, незалежно від того, за якими формами організовано роботу.

 - Як відбуватиметься перехід до нормального навчання після карантину?

- Сьогодні, як ніколи, ми бачимо, наскільки важлива автономія шкіл та вчителів, що прописана у новому Законі України «Про повну загальну середню освіту». Дистанційне навчання у школах відбувається по-різному. І тому саме школи повинні визначати, як вони завершать цей навчальний рік, що потрібно підтягнути та вдосконалити, на чому акцентувати увагу, адже вони краще знають свої особливості, учнів та вчителів. І стандартизований підхід до всіх тут не спрацює. Також нагадаю, що навіть не в умовах карантину навчальний рік має завершуватися не пізніше 1 липня. Все залежить від того, коли закінчиться загальнонаціональний карантин.

Наразі  Міністерство освіти і науки України розробило два сценарії завершення навчального року, проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії.  Перший сценарій: карантин завершується до 1 тижня червня. Усі учні, окрім 11-го класу, закінчують навчальний рік наприкінці червня. Після карантину для них організовується коригуюче навчання: вчитель ідентифікує теми, за якими є пробіли у знаннях, відчитує ті, які є критичними для класу, вказує, які теми необхідно додатково доопрацювати вдома. Випускники 11-х класів також вчаться до кінця червня – коригують пробіли в програмі, готуються до ЗНО. Зазначу, що ЗНО стартує орієнтовно в останній тиждень червня і закінчується орієнтовно в середині липня. Результати основної сесії ЗНО стануть відомі наприкінці липня. Вступна кампанія розпочнеться на початку серпня.

Другий сценарій: карантин продовжується до початку серпня. Усі учні, окрім 11-го класу, закінчують навчання наприкінці травня та отримують відповідні документи. У 2020-2021 навчальному році перший місяць навчання буде коригуючим. Вчителі повинні будуть здійснити зріз знань, ідентифікувати теми, за якими є пробіли, та компенсувати їх упродовж першого місяця навчання. Сам навчальний рік 2020-2021 триватиме до кінця червня. ЗНО для учнів 11-го класу стартує в середині серпня і закінчується до середини вересня. Вступна кампанія завершиться до середини жовтня, а навчання перших курсів розпочнеться на початку листопада. Навчання решти курсів розпочнеться з 1 вересня. 

За обох сценаріїв через епідеміологічну ситуацію у 2019/2020 навчальному році вже скасовано державну підсумкову атестацію у 4 та 9 класах.

У теперішніх складних умовах важливо забезпечити права учнів на продовження здобуття освіти, зокрема в установленому порядку перевести їх до наступного класу, видати свідоцтва досягнень (табелі), документи про освіту випускникам тощо. Іншим не менш важливим завданням є зарахування дітей до закладів загальної середньої освіти у 2020 році.

Навчання під час карантину стало певним викликом для педагогів, батьків, учнів та вихованців. Цей досвід є надзвичайно важливим для нас усіх, аби зрозуміти, що зараз відбувається в освіті та які висновки ми з цього досвіду зробимо. 


Записала 
Ірина ВОРОНКІНАФото :dut.edu.ua
Дата публікації: 20.04.2020 | Перегляди. 253 | Коментарі. 0 | Категорія: Нашi бесiди

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Україна увійшла у другий етап послаблення карантинних обмежень. З 25 травня дозволено поновити роботу дитячих садків із дотриманням низки санітарних вимог.  Рішення про відкриття дошкільних закладів кожна область має ухвалювати окремо, залежно від епідеміологічної ситуації.  Згідно із постановою уряду, до 22 червня в Україні діятиме адаптивний карантин, і в ...
25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Верховною Радою України прийнято Закони України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128) та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД13.05.2020 | Перегляди. 26 | Категорiя: Культура

Під час проведення Дня пам'яті та примирення і 75 річниці Великої перемоги над нацизмом працівники відділу культури і районного Будинку культури провели величезну роботу. Окрім відеороликів, де були зняті вітання зі святом, саме 9 травня на привокзальній площі селища Близнюки відбувся аудіоконцерт " Пам'ятаємо - Перемагаємо".04.05.2020 | Перегляди. 99 | Категорiя: Культура

Вже десять років на «Новому каналі» приваблює увагу телеглядачів українське розважальне шоу «Хто проти блондинок?», де 50 красунь змагаються за право вийти у фінал, змагаючись з головним гравцем (переважно - це чоловіки, знані в українському шоу-бізнесі). Серед цих красунь у одній із передач була і наша землячка Ірина Олексіївна Каменева.Дівчина  народилася у селі ...