Нове життя Чи врятує сільську медицину Програма місцевих стимулів для медичних працівників первинної ланки?
:

Чи врятує сільську медицину Програма місцевих стимулів для медичних працівників первинної ланки?


Поділитися в соц.мережах.Одним із основних напрямків завдань органів виконавчої влади та місцевого самоврядування є створення умов для ефективного та доступного для всіх громадян медичного обслуговування.

Однак, недостатня соціальна захищеність самих медичних працівників дає негативні наслідки.

Про сьогодення сільської медицини розповість нашим читачам генеральний директор КНП «Близнюківський РЦ ПМД» Геннадій Павлюк.

- Медична реформа, яка наразі відбувається в нашій країні, передбачає, що з 1 квітня потрапити до спеціаліста вузького профілю можна буде тільки за направленням сімейного лікаря, з яким укладено договір. То яке майбутнє чекає на працівників сільських медичних закладів Близнюківщини, які вже зараз мають проблеми з кадрами?

- На даний час сфера охорони здоров’я стоїть на порозі кадрової кризи. І ця проблема не оминає і наш район.

З 2018 року Центр первинної медичної допомоги працює за прямими договорами з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за новим механізмом фінансування «гроші ходять за пацієнтом». 

В цілому фінансування здійснюється відповідно до кількості укладених декларацій пацієнта з сімейним лікарем. Однак, у зв’язку з недостатньою кількістю лікарів на  всі заклади охорони здоров’я нашого району та невеликою кількістю мешканців Близнюківщини, загальна сума щомісячного фінансування недостатня для придбання медичних засобів, оплати послуг, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, виплати відряджень на безперервне навчання, відшкодування лабораторних аналізів тощо.

Ці фактори стали передумовою до порушення комплексності та послідовності у наданні медичної допомоги, а іноді і до формального підходу до проведення профілактики захворювань та динамічного нагляду за станом здоров’я населення. В результаті це може призвести до несвоєчасного виявлення хвороб та їх ускладнень. 

Повірте, сімейну лікувальну практику необхідно розглядати як таку, яка забезпечує тривалу опіку за здоров’ям громадянина та всіх членів його сім’ї, незалежно від характеру хвороби, стану органів і систем організму у всі періоди життя людини! Адже  лише розвиток первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини дасть змогу істотно вплинути на поліпшення демографічної ситуації, досягнути раціонального використання бюджетних коштів. 
Заробітна плата медичних працівників, які надають первинну медичну допомогу на селі, недостатня, а соціальна захищеність нівелює їх суспільну значимість, рівень культури, морально-етичні взаємовідносини з пацієнтом та не створює у них стимулів до підвищення якості медичної допомоги населенню.

- Це зрозуміло, то як же вийти із даної ситуації та зберегти медичні заклади у селі? Зараз ми пишемо цикл статей про роботу органів місцевого самоврядування, і дуже часто сільські голови нарікають на відсутність фельдшерів, незважаючи на те, що умови для роботи кожен господар тієї чи іншої громади намагається забезпечити хороші.

- Порядком формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги передбачається можливість функціонування пунктів здоров’я в населених пунктах, де чисельність жителів складає не менше 750 осіб. Фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) в селах, де проживає менша кількість населення, а це фактично 80% сільських медзакладів Близнюківщини, в жодному разі закривати не можна. Вихід один  - підтримка фахівців коштами з місцевих бюджетів. 

Нами вже розроблена Програма «Місцевих стимулів медичних працівників первинної ланки Близнюківського району», яка буде розглядатися на засіданні сесії Близнюківської районної ради 5 березня. 

- В чому ж суть цієї  Програми?

- Коротко кажучи, завдяки Програмі місцевих стимулів ми збережемо сільські медичні заклади, які обслуговуватимуть 100-200 осіб, бо такою і є реальна кількість людей в селах Близнюківського району. 

В більшості своїй це громадяни похилого віку, яким конче необхідна первинна медична допомога і які за станом здоров’я просто не зможуть доїхати за 40 км до районного центру, щоб потрапити на прийом до лікаря. Також, можливо, це стане поштовхом до повернення спеціалістів у села.  До речі, завершується будівництво нової сучасної Самійлівської амбулаторії з житлом для сімейного лікаря. Ми постійно запрошуємо на роботу молодих спеціалістів, намагаючись створити їм належні умови для роботи. 

- Як здійснюватиметься фінансування Програми та які очікуються результати у разі її підтримки депутатами райради та очільниками місцевого самоврядування?

- Фінансування Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок коштів районного і місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Заходи Програми передбачають співфінансування місцевими громадами заробітної плати медпрацівників первинної ланки. У разі підтримки цієї ідеї буде забезпечено належний захист працівників сільських медичних закладів, що підвищить ефективність роботи та поліпшить якість надання медичних послуг населенню. 

Наразі вже є порозуміння з керівниками органів самоврядування стосовно співфінансування медзакладів за кошти сільських бюджетів, за що я їм дуже вдячний. Користуючись нагодою зазначу, що сільські та селищна ради завжди допомагають нам як у придбанні деяких медичних препаратів, так і в ремонтах приміщень.

- Що ж, будемо чекати на рішення депутатського корпусу районної ради.

Ірина ВОРОНКІНА
Дата публікації: 02.03.2020 | Перегляди. 224 | Коментарі. 0 | Категорія: Нашi бесiди

Коментарів поки що немає!

Ваше ім'я *
Ваш Email *

Сума цифр праворуч: код подтвержденияОстаннi новини

25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Україна увійшла у другий етап послаблення карантинних обмежень. З 25 травня дозволено поновити роботу дитячих садків із дотриманням низки санітарних вимог.  Рішення про відкриття дошкільних закладів кожна область має ухвалювати окремо, залежно від епідеміологічної ситуації.  Згідно із постановою уряду, до 22 червня в Україні діятиме адаптивний карантин, і в ...
25.05.2020 | Перегляди. 2 | Категорiя: Нашi бесiди

Верховною Радою України прийнято Закони України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128) та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового ...

ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД13.05.2020 | Перегляди. 26 | Категорiя: Культура

Під час проведення Дня пам'яті та примирення і 75 річниці Великої перемоги над нацизмом працівники відділу культури і районного Будинку культури провели величезну роботу. Окрім відеороликів, де були зняті вітання зі святом, саме 9 травня на привокзальній площі селища Близнюки відбувся аудіоконцерт " Пам'ятаємо - Перемагаємо".04.05.2020 | Перегляди. 99 | Категорiя: Культура

Вже десять років на «Новому каналі» приваблює увагу телеглядачів українське розважальне шоу «Хто проти блондинок?», де 50 красунь змагаються за право вийти у фінал, змагаючись з головним гравцем (переважно - це чоловіки, знані в українському шоу-бізнесі). Серед цих красунь у одній із передач була і наша землячка Ірина Олексіївна Каменева.Дівчина  народилася у селі ...