Нове життя Реформовані ЗМІ: проблеми, досвід, перспектива
:

Реформовані ЗМІ: проблеми, досвід, перспективаУ Києві відбулася триденна Всеукраїнська конференція «Стан реформування та розповсюдження друкованих засобів масової інформації в Україні», в якій взяли участь редактори місцевих газет, члени Національної асоціації українських медіа (НАУМ) і голова правління цієї громадської організації Тетяна Котюжинська. 
На зібранні йшлося про актуальні проблеми сучасного медіа-ринку, необхідність внесення змін до Закону про реформування друкованих ЗМІ, обговорювалися варіанти створення якісного інформаційного простору та  проблеми постійного підвищення вартості паперу через його критичний імпорт на територію України.

Конференція була пізнавальною і корисною для керівників друкованих засобів масової інформації. Адже в ході плідної роботи журналісти з різних регіонів України мали змогу поділитися досвідом та отримати вичерпні кваліфіковані відповіді спеціалістів на свої запитання. 
В ході роботи відбулися зустрічі журналістів з народними депутатами, фахівцями Мін’юсту та Секретаріату Кабміну. Серйозна розмова була з головою комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України Вікторією Сюмар і представником Кабінету Міністрів у Парламенті Вадимом Денисенком. Редактори говорили про подальшу долю обласних, ра- йонних та міських газет, які вже реформувалися, а також тих, що перебувають у стадії перетворення. Вони окреслили «вузькі місця» Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», навели чимало прикладів порушень на місцевому рівні.
Нині, без внесення відповідних змін і доповнень до вищеназваного закону,  редакціям регіональних видань нелегко успішно вести господарську діяльність, вибудовувати партнерські стосунки з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема й колишніми владними співзасновниками. До слова, змін потребує й стаття 20 Закону про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні щодо перереєстрації  газет. 
Такого висновку учасники конференції дійшли, обговорюючи проблеми передачі засновницьких прав на те чи інше видання. У цьому їх підтримав начальник Управління реєстрації громадських формувань, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України Юрій Юрчук. 
«Сьогодні нас турбує стан друкованих ЗМІ, - наголосила голова правління НАУМ Тетяна Котюжинська, звертаючись до народних депутатів Вікторії Сюмар та Вадима Денисенка. - Ситуація складається таким чином, що потребує прийняття термінових урядових і законодавчих рішень. Питання стоїть - чи буде взагалі друкована преса в Україні. Чому так? Фактично є монополіст - «Укрпошта», хоча й не визнаний на законодавчому рівні. Ми проаналізували, наскільки зростають його тарифи при надзвичайно низькій якості доставки періодичних видань до споживача. Зараз поштовики зняли із себе навіть обов’язки доправляти газету до передплатника в день її виходу. Тож коли вона потрапить до читача, нам взагалі невідомо. Лише за минулі десять років вартість доставки преси збільшилася вдев’ятеро, а з урахуванням запланованого цьогорічного дворазового подорожчання - тарифи зростуть у порівнянні з 2007 роком у 20 (!) разів. Очевидно, це руйнує галузь. Якщо виросте ціна газетного паперу, то в Україні друковані ЗМІ просто закриються.»
Учасники зібрання зауважили, що необхідність чергового підвищення тарифів «Укрпошта»  обгрунтовує збитковістю через пільгове розповсюдження державних видань «Голос України» та «Урядовий кур’єр». До того ж, ці часописи, маючи величезне фінансування, нічого не зробили, щоб реформуватись, як того вимагає чинне законодавство.    Цікавим є  факт, що місцеві ЗМІ в десятки разів популярніші серед читачів, ніж вищезазначені видання. Так, у Близнюківському районі на 13.02.2018 року передплачено 12 примірників «Урядового кур’єра», 34 примірники - «Голосу України», в той час, коли тираж «Нового життя»  становить 2703 примірники. Схожа ситуація фактично в усіх районах як нашої області, так і всіх інших на території України. 
Утім редактори регіональних ЗМІ не згодні покривати такі збитки. Тим паче, що на свою рекламу «Укрпошта» витрачає понад 3 мільйони гривень. Напевно, за низької якості із доставки преси такі рекламні витрати є марнотратством. Тож газетярі прохають депутатів визнати «Укрпошту» монополістом, аби на законодавчому рівні врегулювати її ціни, тарифи та якість послуг. В свою чергу Вікторія Сюмар поінформувала, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 7291 «Про мораторій на підняття тарифів на доставку україномовних друкованих видань на території України та періодичних регіональних і місцевих видань на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей», котрий передбачає заборону на підняття тарифів на послуги з оформлення і доставки газет строком до трьох років. Це також тимчасово розв’язало б проблему. Представник Кабміну у Верховній Раді Вадим Денисенко пообіцяв вивчити ситуацію з «Укрпоштою» та доповісти про це Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману. Крім того, нардеп порадив звернутися з цим питанням до міністра інфраструктури.   
Залежність від імпортного паперу - це ще одна болюча тема, яку наумівці порушили перед народними депутатами. Відсутність власних виробників в Україні породжує стійке подорожчання цієї необхідної для друку газет сировини. Водночас високі ціни на папір зумовлюють нерентабельність друкованих видань. Зважте, тільки за грудень-січень друк газет виріс на 14%. Ішлося й про непрозору систему митного оформлення газетного паперу, коли в Україну 70% його потрапляє з Російської Федерації  через одну особу, що  спричиняє постійне зростання ціни. Будь-які спроби хоч щось змінити перекриваються митницею.
Редакція не може провезти папір, бо зіштовхується з тривалою процедурою розмитнення, зізнаються деякі керівники друкованих ЗМІ. Однак, вони переконані, що в Україні має бути власний завод з виробництва цієї сировини. Для цього конче потрібен інвестор.
Після прямого діалогу з посадовцями сподіваємося, що редакторів місцевої та регіональної преси почули представники законодавчої та виконавчої влади. І пропозиції, узагальнені та сформульовані президентом Асоціації медіа-юристів України Тетяною Котюжинською, не загубляться у владних коридорах, а ляжуть в основу рішень Уряду та Парламенту. Зрештою, це дозволить отримати міцну законодавчу базу й не втратити друковані видання після реформування. Адже саме в інтересах держави має бути збереження місцевих часописів, бо це і є захист національного інформаційного простору, зокрема, й від агресивного «руського міра».
Крім того, члени НАУМ напрацювали досить потужний план дій щодо захисту інтересів реформованих газет. 
Учасники конференції спланували низку заходів на найближчу перспективу, серед яких — зміцнення позицій незалежних ЗМІ, просування та відстоювання ідей громадської організації, проведення семінарів-навчань серед журналістів, спрямованих на випуск якісного й потрібного читачам інформаційного продукту.


Ірина ВОРОНКІНА

08.03.2021
Поділитися в соц.мережах.


ПОВЕРНУТИСЯ НАЗАД


Записей нет!